Zümrüt Taşı, Zümrüt Taşının Özellikleri ve Faydaları

Zümrüt Taş

Zümrüt, doğada altıgen billurlar olarak bulunan ve  berilyum ile alüminyum silikat içeren Beril'in, açık yeşil türü olan değerli bir taştır.

İlk zümrütlerin M.Ö 1650'li yıllarda Yukarı Mısır'da elde edilerek işlendiği sanılıyor. Ayrıca Kleopatra da ünlü müjevherleri arasında yer alan zümrütlerini bu madenden elde ettiği biliniyor. 1817 yıllarında bu madenlerde çalışıldığına dair sağlam kanıtlar vardır.  "Kleopatra'nın Madenleri" ismiyle bilinen bu taş yatakları, Assuan'ın doğusunda, Kızıldeniz kıyısının yakınlarındaki Cebel Sukeyt ve Cebel Zebare'de bulunur.

Zümrüt Taşının Faydaları Nelerdir?

◇  Zümrüdün takıldığı zaman halk tarafından sara olarak bilinen epilepsi hastalığına karşı insanları koruduğuna, 

Dizanteriyi iyileştirdiğine,

Kadınların doğum sırasında çektikleri acıları azalttığına,

◇   Sıkıntıya sebep veren kötü ruhları kovduğuna,

◇ ... ve takanın iffetini korumasına yardımcı olduğuna inanılmıştır.

Hoş yeşil renginin ise gözlere iyi geldiği kabul edilmiştir.

Zümrüt Taşının Özellikleri

Işığı kırma ve saçılıma uğratma gücü çok yüksek olmadığından dolayı Zümrüt parıldamaz. Bu taşa asıl değerini veren ise olağanüstü rengi ve içerdiği az miktardaki kromdur. Zümrüt eğer çok ısıtılırsa bu rengini kaybeder.

Her değerli şey gibi Zümrüt taşının çakması yani sahtesi de yapılmaya çalışılmış ve bu çabalar II. Dünya Savaşı'nın hemen öncesinde sonuç vermiştir. Almanya'da zümrüt sentezine ilişkin bir patent alınmıştır. 1946'da ABD'de, sulu çözeltiden yüksek basınç ve sıcaklık koşullarında oldukça nitelikli zümrütler laboratuvar ortamında üretilmeye başlamıştır. Bu koşullarda gelişen kristaller, doğal örneklerine çok benzemekte, onların rengine ve görünümüne çok yaklaşmaktadır.

Sahte Zümrüt taşı nasıl anlaşılır?

Zümrütün sahtesini orijinalinden ayırmak için morötesi ışık kullanılır; yapay zümrüt morötesi ışık altında koyu kırmızı renkli flüorışıma özelliği gösterir; doğal zümrütün bu özelliği yoktur.

  • Ural zümrütü olarak bilinen taş gerçekte grena.
  • Brezilya zümrüdü gerçekte yeşil turmalin.
  • Cape zümrüdü gerçekte prehnit.
  • Akşam zümrüdü gerçekte peridottur.

Türkiye'de Zümrüt Taşı Bilgileri

Ülkemizde zümrüt taşı çıkıyor mu?

Türkiye birçok maden gibi zümrüt taşı kaynakları da var. Osmanlı dönemlerinde bu kaynakların işlendiği biliniyor. Ancak yer altı kaynakları açısından zengin olan ülkemizde bu kaynakların faliyete geçmesi bazı kanun ve anlaşmalara dayalı olduğu için çıkartılamıyor.

Zümrüt Taşlı Yüzük

Boğa burcu olanların taşı zümrüttür. Hediye olarak zümrüt taşlı yüzükler yahut kolyeler alınabilir...

Zümrüt Taşı Temizliği Nasıl Yapılır?

Zümrütün temizliği su ve toprakla olur. Suyun ya da toprağın içinde 24 saat 1 gün bekleterek içine çekmiş olduğu negatif enerjiyi suda ve ya toprakta bekleterek atıp temizlemiş olursunuz.

Rüyada Zümrüt Taşı Görmek tıklayınız

Kaynak : Ana Britannica

  

2 Yorum

Bir cevap yazın