Zeytinyağı Üretimi Artışında Zirve Ülke Türkiye Oldu

Zeytinyağı Üretimi Artışında Zirve Ülke Türkiye Oldu

Uluslararası Zeytin Konseyi olan (IOC) hazırlamış olduğu zeytin sektörüyle ilgili raporda Türkiye başarısı dikkatleri üzerine çekti. IOC verilerinden edinilen bilgiler doğrultusunda, önceki yıllardaki oranlara bakıldığında, zeytinyağı üretiminde başı çeken ülkeler arasında olan Yunanistan, İspanya ve İtalya ülkeleri zeytinyağı üretiminde bir düşüşe geçerken, Türkiye ise zeytinyağı üretiminde artışa geçtiği belirlendi.

Geçmiş dönemlerdeki küresel bazda zeytinyağı üretimi %19'lara varan oranlarda azalarak 3 milyon 176 bin 500 ton gibi bir orandan, 2 milyon 588 bin 500 tona gerilemiştir. Avrupa Birliği (AB) ülkelerinde ise zeytinyağı üretim) %25 oranında düşüş kaydedilmiştir.


2016-2017 yıllarındaki zeytinyağı üretimi bir önceki yıllara göre İtalya'da, 292 bin 300, Yunanistan'da 125 bin, İspanya'da ise 112 bin 700 ton gibi oranlara kadar düştüğü görülüyor.

Türkiye'ye baktığımızda ise; geçtiğimiz yıllardaki zeytinyağı üretimi 58 bin tonlara kadar artış görülürken, 150 bin ton civarından 208 bin ton oranına kadar yükselmiş ve yükselişini devam ettirmektedir. Türkiye zeytinyağı üretimi bazında en çok yükselişe geçen ülkelerden birisi olarak dünyada ikinci sıraya geçerek en çok artış olan ülkeler arasına girmeyi başarmıştır.

Dünya geneline bakıldığında ise zeytinyağı tüketim oranları %8, AB ülkelerinde bu veriler %16 gibi oranlara kadar azalma görülmüştür. Türkiye'de ise zeytinyağı tüketimi verileri ise 116 bin ton oranlarından, 150 bin tona kadar yükselmiştir.

 

 

Bir cevap yazın