Zerdeçal zayıflatır mı? Zerdeçal Yoğurt kürü tarifi

Uzun zamandır faydaları araştırılan, insan vücuduna yararlarını saymakla bitiremediğimiz zerdeçal, uzmanlar tarafından kilo vermek isteyen kişilere tavsiye ediliyor.

Kilo vermeye yardımcı etkiye sahip olan zerdeçal metabolizmayı çalıştırarak yağ yakmayı kolaylaştırır. Yağ yakımından sonra antioksidan özelliği ile toksinleri vücuttan uzaklaştırır. 

Kan şekerini dengede tutarak insülin direncini önler. Sindirim sisteminin güçlenmesine ve çalışmasına yardımcı olur. Kurkumin bileşeni sayesinde obeziteyi önler. Yağ kütlesindeki artışı engeller. Kötü kolesterolü düşürür. Karaciğer yağlanması tedavisinde destekleyici olarak kullanıldığı zaman olumlu sonuçlar doğurur. 

Basen ve göbeğinden şikayetçi bölgesel yağlanma problemi olan kişiler düzenli zerdeçal kullanarak bu problemi ortadan kaldırabilirler.  

Zerdeçal Yoğurt Kürü Tarifi  

 Malzemeler;   

  • 3 yemek kaşığı ev yoğurdu  
  • 1 çay kaşığı toz zerdeçal  
  • 1 çay kaşığı toz zencefil  
  • 1 çay kaşığı toz tarçın  

Zerdeçal yoğurt kürü nasıl yapılır?

Malzemelerimizi bir kasenin içerisinde karıştırıyoruz. Haftada 2 gün akşam yemeğinden 1-2 saat önce tüketilmelidir. Zerdeçal ve yoğurt karışımını tükettikten sonra bol su içmeye özen gösteriniz.

*Dikkat* Hamile kadınların bu kürü tüketmesi tavsiye edilmez.

Zerdaçal yoğurt kürünü çocukların haftada yalnızca 1 kere kullanabileceği uzmanlar tarafından söyleniyor.

Kan sulandırıcı ilaç kullanıyorsanız ve safra kesesi rahatsızlığı yaşıyorsanız bu kürü tüketmemelisiniz.

Dilerseniz içine yarım çay kaşığı karabiber ilave edebilirsiniz. Karabiberin, zerdeçalın içerisinde bulunan kurkumin bileşenini 20 kat daha fazla fayda sağlamasına yardımcı olduğu biliniyor. 

Bu kürü kullanırken yemekte zorlanıyorsanız ve tadı size ağır geliyorsa malzemeleri bir bardağa boşaltıp üzerine su ekleyip karıştırın. Zerdeçal ve yoğurt karışımını bu şekilde de tüketebilirsiniz. 

Sindirim sistemi sağlığınıza iyi gelecek olan probiyotik içeren ev yoğurdu, sizi tok tutacak, iştahınızı kapatacak olan ve tatlı yeme isteğinizi kesecek olan tarçın ve zencefil, yağ yakmanıza yardımcı, metabolizma hızlandırıcı zerdeçal ile karıştırılıp tüketildiğinde kilo vermenize yardımcı olacaktır.  

Düzenli kullanımla beraber faydasını çok kısa sürede göreceksiniz. Spor ve sağlıklı beslenme ile desteklenmeyen kilo verme girişimi olumlu sonuçlanmaz. Bazı sonuçlarını görseniz de kalıcı olmaz. Bu kürü tüketirken beslenmenize dikkat etmezseniz yararlarından yeterli faydalanamazsınız.  

Dipnot: Bu kürü ne kadar ev yoğurdu ile hazırlanması önerilse de ev yoğurdunuz yoksa hazır yoğurtta kullanabilirsiniz.  

Dipnot: Zerdeçalın diğer faydalarını öğrenmek için; Zerdeçal Nedir? Zerdaçalın Faydaları Nelerdir? yazımızdan yararlanabilirsiniz.  

5 Yorum

  1. Gerçekten zerdeçal yoğurt kürünün tadı biraz yoğun oluyor, seyreltme önerisi için teşekkürler ☺️ Sporla beraber kilo vermeye yardımcı olduğu gibi saymakla bitmez yararı var 😉👍🏻

Bir cevap yazın