Zerdeçal Çayı Zayıflatıyor

Zerdeçal çayı eski çağlardan itibaren hastalıkları tedavi amaçlı olarak kullanılmaktadır. Günümüzde yapılan birçok bilimsel araştırma sağlığa faydalarını ispatlanmıştır. Bunlardan başlıcalarını şu şekilde sırayabiliriz. Etkili bir antioksidan olduğundan dolayı neredeyse bütün organları korur. Zerdeçal çayı kan pıhtılaşmasını önler. Bütün vücudu temizleyebilen zerdeçal çayı özellikle karaciğere yardımcı olur. Mide ekşimesi, gastrit gibi sindirim sistemi sorunlarını giderir. Çok iyi bir antidepresandır, sinirleri ve kasları güçlendirir, sakinleştirir. Kilo vermeye yardımcı olur.

Zerdeçalı yemeklerinizde de kullanabilirsiniz. Sabah kahvaltısı için pişirdiğiniz omlete bir tutam zerdeçal ekleyin. Siz ya da aileniz için zerdeçal yeni bir malzeme ise yumurtaya eklemek iyi bir başlangıç olacaktır. Çünkü rengi yumurtayla benzerdir ve hoş bir tadı vardır. Zerdeçalın tadı patates, karnabahar ve kök sebzelerine çok yakışmaktadır.


Pirince ekleyeceğiniz bir miktar zerdeçal pilava hem renk verecek hem de yumuşak bir tat kazandıracaktır. Bir kase sebze ya da tavuk çorbası zerdeçal ile beraber daha leziz olacaktır. Süt ve bal ve zerdeçalı ağır ağır kaynatarak hoş bir içecek hazırlayabilirsiniz.

Zerdeçal çayı nasıl yapılır? 2 çay kaşığı toz zerdeçalı 2 bardak suyun içerisine ilave edin ve iyice karıştırın. Ardından 1 yemek kaşığı bal, bir miktar limon suyu ve az miktarda kara biber ilave edin. Hazırlamış olduğunuz çayı afiyetle içebilirsiniz.

 

www.acikve.net
www.instagram.com/acikvnet
www.twitter.com/acikve_net
www.facebokk.com/acikvenetinternet


Bir cevap yazın