ZEKAYI KULLANMA VE PRATİK DERS ÇALIŞMADA 10 TAKTİK

 

Çalışmak istemediği zaman beyin konunun uzunluğunu bahane ederek çalışma dürtüsünü geriye itip sosyal medya, televizyon, video, telefon gibi şeylerle uğraşmayı daha cazip göstererek, geçiştirmek için bahaneler uydurur.

10.Beynimizi dinlemeyip kendimize bir çalışma planı hazırladığımız da en önemliler, önemliler ,az önemliler olarak altalta sıralamalısınız Zigarnik etkisine göre beyin başladığınız bir işi bitirmediği zaman rahatsızlık hissi vererek huzursuz hissetmemizi sağlar. Bu yüzden çalışma sürecini hemen başlamak gerekir.

9.Ayrıca 30 dakika aralıksız çalışıldığında konsantrasyonumuz bozulmaya başlar .Onun içindir ki 30 dakika full çalıştıktan sonra beynimizin çalıştıklarımızı sindirmesi için 5 dakika bir ara verip başka şeylerle ilgilen dikten sonra tekrar çalışmaya dönebiliriz .Sporsal aktiviteler yapıldığın da örneğin yüzmek, piyano çalmak, tenis oynamak gibi profesyonel beceriler öğrenirken de aynı yöntemler kullanılır.

 

8. Son yapılan araştırmalarda kitaplardaki önemli yerleri fosforlu kalemle altını çizerek uzun zamanın geçmesinin hiçbir önemi olmadığını göstermiştir. Bu yöntemle konu başlıkları, anahtar kelimeleri dahi hatırlamanız da korumanızda yardımcı olmaz. Hatta dikkatinizi gereksiz bir yöne ulaştıracağı için Flash kartların hafıza geliştirmekte daha etkili olduğu kanıtlanmıştır.

7. Kendinize bir izlence tablosu oluşturun 2'ye ayırdığınız bu tablonun bir tarafında çalıştığınız saatleri, diğer tarafada o saatlerde ne yaptığınızı not edin. Bu sizin performansını artırmanızı tam olarak ne yaptığınızın farkında olmanızı sağlar.

6. Çalışmaktan sıkılıp pes etmek üzere istediniz 5 dakika daha devam edin. Örneğin test çözüyorsanız 5 dakika daha çözüme devam edin. Ezber yapıyorsanız 5 dakika daha tekrar yapın. Küçük ve vadeli hedefler belirleyin kendinize, onlar bitmeden asla ders çalışmayı bırakmayın.

5. Bu süreçte kendinize atıştırmalıklarla ödüllendire bilirsiniz. Ancak çok fazla yemek tüketmememiz gerekmekte. Dolu bir mide uykumuzun gelmesini sağlar. Ayrıca cips ve zararlı içecek, ürünler kullanmayınız. Bunların yerine meyvelerini tercih edin.

 

4. Masanızda sadece çalışma araçlarını bulundurun. İlginizi çekecek bilgisayar, telefon gibi şeyleri masadan kaldırıp ve müzik eşliğinde asla çalışmayın. Arka plandaki bir ses odaklanma konusunda olumsuz sonuçlara yol açar.

3. Uyku vaktiniz geldiğinde beyniniz arfa dalgaları yaymaya başlar ve gördüğünüz şeyler daha iyi aklımızda kalır. Hatta rüyamıza bile girebilir. Bu yüzden ders notlarınızı yastığınızın altına koyup, uyku öncesi kısa tekrarlar yapabilirsiniz. Öğlen 1 ile 3 arasındaki kestirmenin kavrama yeteneğini artırdığı bilinmektedir.

2.Yapılan başka bir araştırmada bir grup insanın sınav için çalışmaları. Başka bir grubunun ise aynı konuyu başka öğrencilere öğretmesi çalışmaları istenmiştir. Öğretmesi istenen kişilerin konuyu daha iyi anladıkları ortaya çıkmıştır. Sizden bir şeyi öğretmeniz istendiğinde beyniniz bilgileri daha mantıklı ve düzenli bir yapı halinde organize eder bu yüzden başkalarına öğretmeye gayret ederek konuyu daha iyi kavraya bilirsiniz.

1. En etkili öğrenme ana etkenlerinden biri de sert ünsüz harflerin akılda kalmasını sağlayan çağrışım yöntemidir. Ezberlememiz gereken bir paragrafı çok sevdiğiniz bir şarkı veya bir filim kesitiyle bağdaştırıp uyduruk ilişkiler kurabilirsiniz. Bu hafızanızda kalmasını kolaylaştırabilir. Oynarken öğrenmek ise eğlenceli olduğu için bilinen en iyi yöntemdir. Örneğin yabancı film veya dizi izlediğinizde İngilizce kelimeleri öğrenmeniz çok daha kolaylaşacaktır.

Bu yöntemleri denediğiniz sürece çalışmalarınızı daha kolaylaştığını ve hafızamıza daha çabuk yerleştiğini fark edeceksiniz.

 

Www.instagram.com/acikvnet

Www.twitter.com/acikve_net

Bir cevap yazın