Zekâ geliştiren 6 mobil oyun

"Değişen Beynim" kitabının da yazarı Prof. Dr. Sinan Canan'ın da dediği gibi "Konfor insanı çürütür. Beyin düşünerek değişir." Bu nedenle sağlıklı bir beyin için onun da bir takım egzersizlerle zorlanması gerekir.

Beynin bir takım şeylerle meşgul edilmesi ileride oluşabilecek demans, alzheimer gibi  olası hastalıkların da önüne geçer. Bu konuda uzmanlar, yeni bir dil ya da enstrüman öğrenmek gibi aktivitelerin beyne iyi geldiğini söylerler. Bununla birlikte sudoku gibi beyni çalıştıran bulmaca oyunları da beynin gelişimi için faydalıdır.

Peki, teknolojiyi bu konuda nasıl kullanabiliriz? Oldukça uzun zaman geçirdiğimiz akıllı telefonlarımızı pratik beyin egzersizleri için kullanabiliriz. Mobil oyunlar da bu konuda yardımcı olabilir. Mobil oyun sektörü artık çok gelişti. 7'den 70'e herkes akıllı telefonları kullanmaya başladı.

Peki, zeka geliştiren mobil oyunlar nelerdir?

BrainUp - Beyin Egzersizleri

BrainUp her yaştan insanın oynayabileceği oldukça keyifli bir zeka oyunu uygulaması. Hem App Store'da hem de Play Store'da uygulama mevcut. Ancak Play Store'da "BrainUp - Brain Games and Training App" ismiyle aratmalısınız. 16 beyin gelişimi oyunuyla arkadaşlarınızla yarışabilirsiniz. Ayrıca her gün egzersiz yaparak beyin gelişiminizi takip edebilirsiniz.

Lumosity - Zihin Jimnastiği

Şimdiye kadar 10 milyondan fazla insanın indirdiği 80 mb boyutu ile fazla yer kaplamayan beyni zinde tutan bir uygulama Lumosity. Açıklamasında bilim insanları tarafından tasarlandığı bahsedilen oyun bu bakımdan verilen emeklerin bir sonuca ulaşabileceği hissiyatı veriyor. Oyunlarda çeşitli zihinsel görevlerle dikkat ve hafıza sınanıyor.

Elevate - Brain Training Games

Kullanıcı puanlarının ortalaması hemen hemen tam puana yaklaşık. 35'ten fazla zihin geliştiren oyun mevcut. Bu 35'ten fazla oyun odaklanma, dikkat ve hafıza gibi pek çok zihinsel aktiviteyi sınayan etkinlikler içeriyor. Uygulamanın tek dezavantajı dil seçeneğinin olmaması. Tamamen İngilizce olan uygulamanın zorluk derecesi ise kademe kademe artıyor.

Clockwork Brain Training - Memory & Attention Game

Görselleri oldukça etkili. Tasarımı da kullanış açısından oldukça pratik. Bilişsel becerileri gwliştirmeye odaklı oyun kendini "Delicesine eğlenceli ve zorlu, beyin eğitim bulmaca!" olarak tanımlıyor. Hem zorlu hem de eğlenceli bir oyun arıyorsanız üstelik bunun da boş vaktinizi iyi değerlendiren bir şey olmasını istiyorsanız bu tam size göre.

Super Brain - Funny Puzzle

Yazımızın girişinde en iyi beyin geliştiren bulmaca oyununun Sudoku olduğunu söylemiştik. Eğer Sudoku, kelime bulmaca gibi oyunları seviyor ve bu tarz oyunlar arıyorsanız; Super Brain'ı denemelisiniz. Oyunun rahatsız edici yanı çok fazla reklama yer vermesi. Türkçe dil desteği olmaması da dezavantaj olarak görülebilir. Ancak başlangıç düzeyinde bir İngilizce bilgisi yetecektir.  Gerçek kuşu, kolayı bulun gibi eğlenceli oyunlar mevcut.

Matematik Kralı

Matematik becerilerini arttırmak isteyenler için oldukça eğlenceli bir oyun. Matematik bilişsel becerileri de arttırmak için önerilebilir. Beynin konforunu bozar ve ona bir uğraş sunar. Beyni alışılmışın dışında çalıştırmak gibi işlevler görür. Çeşitli matematik sorularına cevap verilerek geliştirilen erkek ya da kız oyun karakterleri ile oyun eğlenceli bir hâl alıyor.

Bir cevap yazın