ZAMAN NASIL BEREKETLENİR?

 

Vakit planlaması hakikaten oldukça önemli ve ne kadar erken hayatımıza sokarak o kadar çok mutlu olabileceğimiz bir beceri. Bu noktada vakti verimli kullanabilmek için temel bazı ölçüleri gözetmek iyi bir başlangıç olabilir. Bunlar;

1-Hayatınızda mutlaka rutinler olsun. Yatma kalkma saati, spor ve okuma için zaman ayırma vs. gibi günlük hayatınızda rutin haline getirdiğiniz ve çok büyük bir mani çıkmadığı sürece muhakkak yaptığınız alışkanlıklarınızın olması vakit planlamanızı kolaylaştıracaktır.

2-Hedeflerinizi parçalayın.Bir anda herşeyi yapamaz, heryere yetişemezsiniz. Dolayısıyla vakit planlaması açısında önceliklerini belirleyip onlarla ilgili bir sistem kurmanız, önceliğimiz olmayan konuları gelecekte değerlendirmek üzere ileri bir tarihe planlamanız vaktinizi yönetebilmenizi kolaylaştırır.

3-Tecrübe edilmişi tecrübe etmeye gerek yoktur. Başarılı insanların büyük çoğunluğunun ortak özelliği güne erken başlamalarıdır. Erken başlamanın bereketini güne geç başlayanlar bulamaz. Bu ve buna benzer küçük görünen, herkesin bildiği ancak oldukça önemli hayat bilgilerini göz ardı etmeden hayatımıza sokmamız vakit planlamamızı oldukça kolaylaştıracaktır.

4-Ziyan zamanlara dikkat edelim. Vaktimizi boşa geçirdiğimiz ve ciddi anlamda hayatımızda yer kaplayan davranış ve alışkanlıklardan mümkün olduğunca kurtulmaya çalışalım. Özellikle sosyal medya kullanımımız, dizi veya filmlere günlük olarak ayırdığımız süre, arkadaşlarımızla eğlence amaçlı geçirdiğimiz vakit ölçüsüz ve sınırsız olursa vakit planlaması yapmak hiç bir şekilde mümkün olmayacaktır.

5-Mükemmelleştirmeyelim, her fırsatı kullanalım. Doğru davranışları şartlara ve imkanlara bağlayarak zorlaştırmayalım. Her fırsatı değerlendirmeye bakalım. Mesela daha fazla kitap okuma konusundaki bir türlü gerçekleştiremediğimiz arzumuzu gün içerisinde beklemek zorunda olduğumuz vakitleri okuyarak geçirmek suretiyle gerçekleştirebiliriz. Ancak okuma yapmak için sakin bir kafa, güzel bir masa, doğru bir ışık, bomboş bir vakit, sessiz bir mekan beklersek herhalde sadece cennette bu imkanları gönlümüzce bulabiliriz.

 

Www.instagram.com/acikvnet

Www.twitter.com/acikve_net

 


Bir cevap yazın