Yüzmeyi Sevmeyen Köpek Irkları


Köpeklerin yüzüşüne çok sık şahit oluruz hatta adları ile anılan yüzme şekli de vardır; ancak sevimli dostlarımızın yüzmeyi sevip aevmediğini bilmeyiz. Belki de bu yüzden onlarla yüzmeye çalışmak doğru bir davranış değildir. Peki, yüzmeyi sevmeyen köpek ırkları hangileridir? Hangi köpekler yüzebilir? Hangi köpek ırkları ile tatile çıkılabilir?

Pug

PUG

Pug köpekleri yüzebilir mi? Brakisefalik yapılarından dolayı bu ırklar, nefes alma sorunları vardır. Burun delikleri ince ve
dar havayollarına sahiptir. Bu nedenden dolayı akciğerlerine hava ulaştırmak için bizden daha fazla efor sarf ederler. Bu yapılarından dolayı puglar yüzme dahil hiçbir uzun süreli aktiviteye uygun değiller. Ayrıca hızla atan bir kalp daha fazla oksijen harcar. Pugları aniden denize atmak doğru bir davranış değil çünkü puglar suya düşmeden önce korkudan kalp krizi geçirebilirler. Aman dikkat.

Fransız Bulldog

FRANSIZ BULLDOG

Fransız Bulldog'lar yüzebilir mi? Fransız bulldoglar da aktif sporlar için uygun olmayan anatomiye sahiptirler. Sahile vuran dalgalarla oynamaya bayılırlar ancak, ayaklarının zemine değmediği yerlerde kendilerini rahat hissetmezler. Hatta çoğu fizik terapi uzmanı, French bulldogların suda yürümeyi gerektiren hidroterapiden de en hoşnutsuz kalan köpek ırkları olduğunu söylerler.

Maltese

MALTESE

Maltese yüzebilir mi? Bu köpekler yaşlanınca ve kiloları arttıkça hantallaşırlar ve nefes yolları zayıflar. Bu duruö aktif egzersiz sırasında nefes darlığına ya da nefes borusunun çökmesine yol açabilir. Yüzme ise, aktif egzersiz olarak sayıldığından bu sevimli minik peluş köpekler için tehlikeli.

Basset Hound

BASSET HOUND

Basset Hound yüzebilir mi? Uzun şişman vücutları ve kısa bacakları vardır. Bu tatlı görüntüleri ancak onlar için yüzme açısınsan olumsuzdur. Yapılarından dolayı, derin suda yüzdükleri zaman arka kısımları çoğunlukla batarken, kafalarını yüzeyde tutmayı başarırlar. Ancak kolay yorulurlar. Kalçalarını yukarıda tutmayı öğrendikten sonra suda daha kolay hareket edebilirler ama o zamana kadar Basset Hound'larınızı denize giderken yalnız bırakmayın. Ne olur ne olmaz.

Dachshund

DACHSHUND

Dachshund yüzebilir mi? Okunuşu zahmetli bir isme sahip olan dachshund'lar uzun gövdesi ve kısacık bacakları ile suda ilerlemek için diğer köpeklere nazaran daha fazla efor harcarlar. Tabi, bu yüzemedikleri anlamına gelmez. Bu ırk, doğuştan sudan hoşlanmayan bir tür de değildir; derin su ve yüzmenin keyfi ile aniden suya bırakmak yerine sabırlı sahiplerinin yanında, aşamalı bir şekilde suyla tanışırsa, gayet eğlenceli olabilir.

Shih Tzu

SHİH TZU

Shih Tzu yüzebilir mi? Shih Tzu'ların uzun, parlayan tüyleri harika görünür. Ancak bu uzun tüyü köpelleri yıkarken, teller birbirine yapışır ve uğraştırır. Devamlı yüzme egzersizleri yapmayan bir köpek için ıslak tüylerinin verdiği bu ekstra ağırlığın korkutucu bir sonucu olabilir ve boğulma tehlikesine yol açabilir. Suyu sadece vücut tüyleri değil, kulakların etrafında büyüyen tüyler de çekebilir. Bu yolla kulakların içine ulaşan su, enfeksiyona ve çeşitli kulak hastalıklarına da yol açabilir. Ayrıca kafa bölgesinin ağırlaşması boğulma riskini daha çok artırır. Bir Shih Tzu ile deniz tatili yapmak istiyorsanız öncetüylerini kısaltın.

Tüysüz Çin Köpeği

TÜYSÜZ ÇİN KÖPEĞİ

Tüysüz Çin Köpekleri yüzebilirler mi? Tüysüz Çin köpeği, ısı değişikliklerine karşı çok hassastır ve derisini yakan sıcak güneşten serin suya atlarken hastalanacaktır. Normal tüy örtüsüne, sahip köpeklerin vücut ısıları bile suda yüzerken insanlara göre daha hızlı düşer. Kısacası, bizim için sıcak gelen deniz, tüysüz köpekler için pek sıcak olmayabilir; tatile giderken hem güneşe karşı hem de suya karşı önlemler alınmalıdır.


Bir cevap yazın