YÜRÜYÜŞ İLE DEPRESYONDAN KURTULUN

 

Çağımızın en önemli rahatsızlıklarından biri olan depresyona, her yaş grubunda sıklıkla rastlanılıyor. Bu hastalıkla baş etmek ise oldukça zor ama imkansız değil.

Kişinin yaşam kalitesini en önemli ölçüde etkileyen bu sorunla mücadele de uzman yardım mı almak, sosyal hayattan kopmamak, egzersiz yapmak ve dostlarla sıkıntıları paylaşmak büyük önem taşıyor. Derin üzüntüler, stres, sıkıntı, yaşam şartları gibi bir çok sorunun depresyona yol açabileceğini belirten uzmanlara göre de, her insanın hayatı boyunca karşılaşabileceği bu tür problemler ile başa çıkamadığı taktir de ruhsal sorunları baş gösteriyor. Üzüntü ve keder halinin günlük aktiviteleri engelleyecek bir hal alarak uzun sürmesi ve işlevselliği bozması depresyon gelişiminin belirtisi olabiliyor. Depresyon tanısının koyulabikmesi için de kişideki bazı özelliklerinin sorgulanması gerekiyor.

Bol bol yürüyüş yapın.

Depresyon durumunda kişinin kendi başına çare aramaktan ya da kötü alışkanlıklardan kaçınması önem arz ediyor.ruh sağlığını güçlendirmek için ise mümkün olduğunca sosyal olmak, dost bilinen kişilerle sorunların paylaşılması gerekiyor. Ruh sağlığı uzmanlarından kaçınmamak, bu konu da aile hekimlerine danışmak ve yardım almak da yine yapılması gerekenler arasında. Fiziksel aktivitenin, Özellikle de tempolu yürüyüşün antidepresan etkisi gösterdiği de unutulmamalı. Akşam yemek öncesi gün batmadan yapılacak 30-40 dakikalık tempolu yürüyüşün uykuya geçişi kolaylaştırdığı biliniyor. Kafein ki içeceklerin tüketilmemesi ve alkolden uzak durulması faydalı olabilir. Ayrıca kişinin intihara eyilimi, bu tür düşünceleri varsa yakınları tarafından mutlaka bir uzmana yönlendirilmesi gerekir.

 

 

 

Www.instagram.com/acikvnet

Www.twitter.com/acikve_net

 


Bir cevap yazın