YÜRÜYEN KAYALAR’IN SIRRI

 

 

20. yüzyıldan itibaren devam eden ve henüz kanıtlanamamış ilginç bir okadar da tuhaf olan bir konuyu paylaşmak istedim sizlerle.

California çölünde herbirinin ağırlığı 300 kilogram olan Ölüm Vadisinde ki kayalar zemin şartlarının uygun olmamasına rağmen, iz bırakarak yürüdükleri iddiaları var.  Ancak şuana kadar hiç bir araştırmacı bu durumu çekip ıspatlıyamamış.

Jeoloklar kaya programı oluşturarak en ağırı 25 kilogram olan 30 adet Kaya seçtiler ve kayaların nasıl yer değiştirdiklerini anlamaya çalıştılar. işaretli kayaların 28 de 7 yıl içinde birçok kez yer değiştirdi geriye kalan 2 Kaya yer değiştirmeden oldukları yerde kaldılar Hareket halindeki kayaların bazıları 200 metreden uzağa ulaştı yerdeki izlerinin analizinin sonucunda saniyede 1 metre yol alabildikleri görüldü. Kayaların bazıları daha az bazıları ise daha çok hareket ediyor. Birazı da birkaç yıl hareket ettikten sonra uzun yıllar hareketsiz kalabiliyor ve bu olayın daha çok kış aylarında gerçekleştiği anlaşıldı. Ortaya atılan birçok teori de kış aylarında olmasından dolayı Buz ve rüzgarın kayaları bir şekilde etkilediği üzerine yoğunlaştı Peki bu kayaların metrelerce uzağa yer değiştirmesinin sebebi neydi?

 

En İyi Açıklama

 

Kalabalık bir araştırma topluluğu geçtiğimiz yıl bir hava istasyonu kurarak 15 adet Kaya'yı GPS ile takip e aldılar. Kayaların bir kaç metre hızla ilerlediğini tespit ettiler. California da bulunan bu bölge çöl olduğu için kuru böyle olmasına karşılık yılda bir kaç santimetre yağmur düşüyor. Zeminin bazı bölümlerinde çökmeler olduğundan dolayı oralarda su birikintileri oluşuyor. Sular zamanla donarak buz kalıpları meydana getiriyor. Geceleri hava sıcaklığı çok düşük olduğu için çölün tüm bölgeleri donuyor bu olay çok uzun süre sürmediğin den dolayı ve güneş tekrar kendini gösterdiğinde rüzgarla birlikte bir kaç milimetre yığınların bulunduğu su birikintileri yumuşamaya başlıyor ve yumuşadıktan sonra yüzeyde kaygan bir zemin meydana geliyor.

Kaygan zeminde kayaların hareket etmesini sağlıyor ve kayaların hareket yönleri bu şekilde değişmiş oluyor. Sonuç olarak şu ana kadar yapılmış olan bütün iddialar kayaların kendiliğinden hareket ettiğini ve bu durumun büyük bir doğa olayı olduğu düşüncelerinin yanlış olduğu bu şekilde ortaya çıkmış oluyor. Bu düşünceye karşı çıkan daha önce araştırma yapan jeologlar bu kadar ağır kayaların buz kayması veya rüzgar esintisi ile hareket edebileceğini kabul etmiyorlar. Her ne kadar kabul etmiyor olsalar da. Bu doğa olayı arkada en ufak bir kuşku bırakmayacak şekilde çözümlenmiş oldu.

Www.facebook.com/acikvenetinternet

Www.instagram.com/acikvnet

Www.twitter.com/acikve_net4c

 


Bir cevap yazın