Yumurta ve Yumurtanın Faydaları, Taze ve Bayat Yumurta Nasıl Anlaşılır?

Yumurta ve Yumurtanın Faydaları

Protein, doymamış yağ ve mineral kaynağı olan yumurta tüm kan grupları için bulunmaz bir nimettir.

Yumurtanın vitamin değeri; Yumurtanın içerisinde A, B, B2, B6, B12, D, E vitamini çinko gibi birçok vitaminleri içinde barındıran, vejeteryan olanlar için yumurta et yerine geçebilecek birçok vitamini içinde bulunduran mucizevi bir besin kaynağıdır.

Yumurta aynı zamanda insan vücuduyla uyumlu bir protein kaynağıdır. Kolesterol yapmaz, kalbi zorlamaz. Tabii sözünü ettiğimiz yumurta, doğal yoldan beslenen tavuğun yumurtasıdır. Yoksa transgenik yemlerle beslenen bir tavuğun yumurtası da en az eti kadar tehlikeli ve zararlıdır.

Taze Yumurta Kaç Günlük Olur?

Taze yumurta son derece faydalı bir besindir. Yumurtanın en ideal tüketim zamanı, 1-3 günlük olanıdır. Uygun şartlarda korunduğu takdirde 8-10 günlük yumurta da yenilebilir.

Taze ve Bayat Yumurta Nasıl Anlaşılır?

10 günden daha bayat ve beş dakikadan daha fazla kaynatılmış veya pişirilmiş yumurta bünye için faydadan çok zarardır. Uzun süre buzdolabında beklemiş veya pastörize edilmiş yumurtaların proteini kana karıştığı takdirde ağır zehirler gibi işlev görebilir ve kanı zehirliyebilir. Bayat yumurta, böbrekleri kötü etkiler ve vücutta kalıcı alerjik etkiler meydana getirir. Tazelik ve bayatlık faktörü aslında her gıda için dikkat edilmesi gereken bir husustur. Örneğin yeşil yapraklı sebzeleri taze halde tüketildiğinde başlı başına şifa kaynağı iken yapraklarının sararması durumunda bünye için toksin (zehir) etkisi yapar.

Yumurtanın taze olup olmadığını anlamanın en kestirme yolu, tuzlu suyun içine koymaktır. Taze yumurta tuzlu suyun dibinde kalır. Eğer dik duruyorsa bayatlamaya başlamış, üste çıkıyorsa bayatlamış demektir.

Peynirli Dereotlu Omlet Tarifi

1 kişilik omlet için

• 1 adet yumurta

• Kaşar yada yağlı peynir rendesi

• Dereotu

• Tuz

• Tereyağ

• İstek ve arzuya göre biraz karabiber ya da pul biber de atılır.

Peynirli Dereotlu Omlet Nasıl Yapılır?

Yumurta bir kab içine kırılır ve çatalla ya da çırpıcı tel ile iyice çırpılır. Birazcık tuz ilave edilir. Bir omlet tavası alınır ocağın altı yakılır ve kısılır. Tavaya bir yemek kaşığı tereyağ atılır ve karıştırarak kısık ateşte eritilir. Daha sonra çırpılmış olan yumurta ve kaşar ya da yağlı peynir atılır. Üzerine bir tutam ince doğranmış dereotu atılır ve kısık ateşte pişirilir. Pişen peynirli omlet düz bir servis tabağına alınır. Afiyetle yenilir.

Günlük kahvaltıda 1 yumurta yenmesi tavsiye edilir. İster yumurtayı haşlayarak, ister tereyağında pişirirek ve omlet yaparak sağlıklı bir şekilde taze yumurtalardan günlük olarak yenerek günlük protein ihtiyacı karşılanmış olur Aynı zamanda yumurtanın tok tutucu özelliği vardır.

Bir cevap yazın