Youtube ‘a Rakip: Instagram

 

Teknoloji hızla gelişerek birçok yeniliği önümüze sunmakta. Bu yenilikler hayatımızı birçok alanda kolaylaştıran, bir tuşla birçok şeyi yapabilmemize imkan tanıyan gelişimlerdir. Bu yenilikleri ilk önce kendi bünyelerine almayı başaran Facebook ve YouTube şimdi bir rakiple karşı karşıyalar. Instagram’da Facebook ve YouTube gibi yeniliklerin kendi bünyesinde kullanılması yönünde yapmış olduğu çalışmalarla teknoloji devleri arasındaki rekabeti kıyasıya devam ettirmekte. İnstagramın kullanıcılarına sağlamış olduğu yeniliklerden birisi olan video paylaşım hizmeti olan IGTV (Instagram TV) uygulamasını duyurdu. Bu uygulama bir saate kadar çekim montajladığınız dikey videoları IGTV kanalınızda abonelerinizle paylaşabilirsiniz. Bu yeniliği kullanabilmeniz için yapmanız gereken şey Instagram uygulamasını kullanabilir veya uygulamayı telefonunuza ya da kullanmış olduğunuz cihazınıza yükleyebilirsiniz. Sağlanmış olan bu kolaylıkla birçok paylaşım yapabilir, istediğiniz şekilde videolarınızı çekip sevdiklerinizle ve paylaşmak istediğiniz kişilerle paylaşabilirsiniz. Sosyal medya ve teknoloji alanında yapılmış olan bu gelişmelerle birlikte hayatınızda bazı farkındalıklar meydana gelebilir.

Bu yenilik sonucunda aklımıza şu gelebilir Instagram’da canlı yayın özelliği bulunduğu için videoyu benimsemek cesaret isteyen bir konu buna rağmen Instagram Bu cesareti gösterip video yayıncılığında kendisi açısından bambaşka bir dönemin kapısını açmış oldu.

Cihazlarında Instagram’a giriş yapmış olanlar, “x olarak devam et” yazısına dokundukları anda IGTV’nin ana ekrana yönlendiriliyor. Çeşitli sekmelerden oluşan bu ana ekran açıldığında video oynatımı da otomatik olarak başlatılıyor. Öncelikli olarak IGTV’nin dikey formatta kaydedilen videoları yayına uygun bir platform olduğunu belirtmek gerekiyor. Yatay formattaki videolarda bu platform üzerinde paylaşılabiliyor. Uygulamanın “Senin İçin” adını taşıyan ilk sekmesinde kullanıcılara Instagram’da takip ettikleri veya paylaşımlarını beğendikleri kişilerin IGTV‘de yayınladıkları videolar gösteriliyor. Söz konusu videolar ekranın altında yan yana sıralanıyor. Bu sekmede kronolojik bir sıralama yapılmıyor. Takip ettiklerin adını taşıyan sekmede ise sadece Instagram’da takip edilen hesapların IGTV’de yayınladıkları videoları gösteriliyor. Buradaki videolar kronolojik biçimde sıralanıyor. Popüler sekmesinde IGTV üzerinde çok izlenen ve ilgi gören videolara yer verilirken, “izlemeye devam et” adını taşıyan sekmede izlemeye başlanan ancak bitirilemeyen videoları gösteriliyor. Platforma 60 dakika uzunluğunda videoların eklene bildiğini düşününce bu sekmenin varlığı anlam kazanıyor.

Ancak şu an için 60 dakikalık video ekleme imkanınız sadece belli kullanıcıların elinde olduğunu ve normalde 15 saniye ile 10 dakika arasında değişen uzunlukta videoların platforma yüklene bildiğini hatırlatmakta fayda var. Ekranda oynatılan videonun üzerine dokunulduğunda alttaki sekmeler ve ekranın üzerindeki diğer yazılar ortadan kayboluyor. Böylelikle videoyu tam ekranda izlemek mümkün hale geliyor. Kullanıcılar arama çubuğunun sağında yer alan profil fotoğraflarına dokunduklarında kendi IGTV kanallarını oluşturup içerik yükleyebiliyor. IGTV Platformuyla Instagram, sürekli yaşayan ve çevrimiçi ekosistemin her köşesinde dokunan bir yapı olma iddiasını kuvvetlendiriyor.

 

 

Www.acikve.net
Www.instagram.com/acikvnet
Www.twitter.com/acikve_net
Www.facebokk.com/acikvenet

 


Bir cevap yazın