YÖNETİCİLİK KAPILARINI AÇAN PROGRAM: MBA

 

Özel sektörde üniversite mezunları için yeni oluşum alanları bulunmakta.

Bunlardan birisi de MBA işletme yönetimi yüksek lisansının İngilizce kısaltması olan MBA da yalnızca İşletme mezunları değil bütün Lisans mezunu olanların bu programdan yararlanarak yöneticilik ve  profesyonellik kazanma becerilerini artırabilecekleri bir eğitim programı.

Yöneticinin niteliği kazanmayı amaçlayan işletme ve yönetim odaklı bir yüksek lisans programı Tabii ki bu da diğer lisans programlarında olduğu gibi tezli ve devlet veya vakıf üniversitelerinde de yapılabilen bir program. Bu lisans programına diğer programlara oranla talep daha yüksek olduğundan dolayı özellikle tezli olanların kabul sürecinde diğer programlara göre daha zor ve daha maliyetli.

KİMLER BAŞVURABİLİR

Bu programı 4 yıllık lisans mezunu olan, bölümünün ne olduğu önemli olmayan, herkes başvurabilir. Tezli MBA kursu almak isteyenler 4 yarıyıl tessiz olarak programı almak isteyenler ise 3 yarıyılda bu programı tamamlamış oluyorlar. MBA eğitim ücretleri Vakıf üniversitelerinde 6 bin TL ‘den başlayıp 50 bin TL’ye kadar çıkabiliyor. Devlet üniversitelerinde ise tessiz MBA programlarının ücretleri tezlilerden daha yüksek. Tezli programlarda sadece YÖK’ün belirlediği eğitim harcı ödeniyor.

MBA’nın bünyesinde bulunan bir diğer program EMBA programı yani Executive MBA bu programın temel farkı eğitim alacak kişinin de ortalama 5 yıl iş deneyimi aranması. Ayrıca EMBA programları diğer MBA programlarına göre daha yüksek bir ücret gerektiriyor. Program 3 yarıyıl sürüyor.

 

Www.instagram.com/acikvnet

Www.twitter.com/acikve_net


Bir cevap yazın