Yoğurdun Saymakla Bitmeyen Faydaları Nelerdir?

Yeterli ve dengeli bir diyetin parçası olan yoğurdun sağlığa faydalarını eminim hepiniz çok defa duymuşsunuzdur. En iyi protein kaynağı besinlerden, aynı zamanda potasyum, kalsiyum, fosfor ve B2 vitamininden de zengin. Fakat faydaları bunlarla da bitmiyor; işte sizlere yoğurt tüketmek için sebepler.

Abdominal obeziteyi azaltıyor 

Eminim siz de gazetelerde, dergilerde ve sosyal medyada “Yoğurt kürü ile haftada üç kilo verin!” gibi manşetlere rastlamışsınızdır. Peki bunun aslı var mı? Yoğurt tüketmek kilo kaybına sebep oluyor mu? Nutrition, Metabolism and Cardiovascular Diseases Dergisi’nde yayımlanan ‘Predimed’ çalışmasında, yoğurt tüketimi ile abdominal obezite arasındaki ilişkiye bakılmış. Çalışmanın sonucunda tam yağlı yoğurt tüketimi ve bel çevresi arasında bir ilişki bulunup, yüksek miktarlarda tam yağlı yoğurt tüketiminin abdominal obeziteyi yüzde 43 oranında geri çevirebileceği bulunmuş. Özellikle yüksek kardiyovasküler risk altında olan yaşlı bireyler için karın bölgesindeki yağların yönetiminde yoğurt tüketiminin daha yararlı etkileri olduğu görülmüş. Bir başka International Journal of Obesity Dergisi’nde yayınlanan çalışma da yoğurt tüketiminin düşük beden kütle indeksi, düşük vücut ağırlığı, daha düşük bel çevresi ve vücut yağı ile ilişkili olduğu bulunmuş.

Kalp sağlığını destekliyor 

American Journal of Hypertension’da yayınlanan bir çalışmada yüksek yoğurt alımının, hipertansif bireylerde düşük kardiyovasküler hastalık riski ile ilişkili olduğu görülmüş. Yüksek yoğurt alımı ile kalp krizi geçirme riskinde yüzde 30’luk bir azalma bulunurken, haftada iki porsiyondan fazla yoğurt tüketen katılımcılarda, takip süresi boyunca koroner kalp hastalığı veya felç riski yaklaşık yüzde 20 daha düşük bulunmuş. Kısacası tokluk hissi ve kilo kaybına yardımcı olması bir yana, kalp sağlığı ve diğer metabolik hastalıklara karşı koruyucu etkileriyle de yoğurt sofralarınızın baş tacı olmayı hak ediyor.

Ana öğünde yemeğin yanına, kahvaltıya ve ara öğünlere, hem tuzluya hem de tatlıya yakışan bir lezzet yoğurt. Faydaları da saymakla bitmiyor.

 

 


Bir cevap yazın