Yılın En Çok Satan 10 Çocuk Kitabı

1.CHARLIE’NİN ÇİKOLATA FABRİKASI
Can Çocuk Yayınları

Annesi, babası, dedeleri, anneannesi, babaannesi ile birlikte yaşayan Charlie her çocuk gibi Çikolatayı çok seviyordu. Ama fakir bir ailede yaşadığı için alamıyordu. Üstelik mahallelerinde bulunan kocaman bir çikolata fabrikası vardı. Çikolata fabrikasının sahibi Bay Warko, çok büyük çikolata fabrikalarına sahip olan, çikolata krallığı olan bir kişiydi ve bir gün bu muhteşem servetini birine devretmek için yarışma düzenleyeceğini söyledi. Ciharle bu yarışmaya katılır mı? Ciharle bu yarışmayı kazanır mı? Bütün bunlar Charlie’nin maceraları ile dolu olan kitabının içerisinde gizli.

2.KAYIP KÖPEK ÜZÜM
Pearson Yayınları

Bir çocuk ve bir köpeğin hikayesini anlatan, bu kitapta, köyde yaşayan, ağaçlıklı müstakil çok güzel bir evi olan Batu, bir gün kendini şehirde buluyor. Şehirde bulmasıyla, kocaman binaların, koşuşturan insanların arasında nasıl davranacağını bilemiyor. Bu şaşkınlık içinde kendini yalnız hissederken, birden kaybolmuş bir köpekle karşılaşıyor. Ve ikisi de yalnız olduklarından dolayı arkadaş oluyorlar. Bu ikili dost olabilecek mi? veya köpeğin sahibi çıkacak mı? Bunları anlayabilmek için bu kitabı okumanızı tavsiye ederim.

3.MEMO VE AY
Mavibulut Yayınları


Hepimiz annelerimizi çok severiz. Çünkü annelerimiz başımızın tacıdır. Bu hikayemizde, Memo isminde bir çocuk, annesini çok sevdiği için, ona çok değerli bir hediye almak ister. Bunun ne olduğunu günlerce düşünür. Ve sonra karar verir. Dünyalar güzeli annesine Ay’ı hediye etmek ister. Ancak bunun kolay olmadığını fark eder. Ay’ı annesine hediye edebilmek için çevresindeki tanıdıklarından ve yakın akrabalarından yardım ister. Sonra yeni ulaşamadığını fark edince, bu seferde tanıdığı, tanımadığı herkesten yardım istemeye başlar ve karşılığında da Ay’dan bir parça vereceğini söyler. Sonra düşününce Ay’dan bir parça verdiği zaman, annesine küçük bir parça kalacak bu Memo’yu çok düşündürür. Peki Memo ne yapmaya karar verir? Bunu öğrenmek için ve içerisinde bir çok güzel resimleri olan bu kitabı okuduğumuz zaman, Memo’nun kararını öğrenmiş olacağız.

4.MERCAN’IN KIRMIZI SAÇLARI

Şimdiki kitabımızın kahramanı bukle bukle, kırmızı saçları olan Mercan isminde bir kız Merca’nin saçları o kadar çok dikkat çekiciydi ki çevresindeki insanlar ve arkadaşları Mercan’ın saç rengi ile alay ediyorlardı. Günlerden bir gün Meecan’ın saçları çok hızlı uzamaya başladı. Ve saçlar uzamakta kalmayıp aynı zamanda okulda hangi derse girerse dersin konusuna göre şekil almaya başladı. Bundan dolayı da yaşıtlarının zorbalığına maruz kaldı. Mercan’ın yaşadıklarını öğrenmek için kitabımızı okumanızı tavsiye ederim.

5.MİNİK TOHUM
Kuraldışı Yayınları

Küçük bir tohumun doğa şartlarında oluşum şeklini anlatarak, ailelere çocukları hakkında sabırsız olmamaları gerektiğini, onların da birer tohum olduğunu ve zamanla büyüyüp, yeşerdiklerini anlatan, yazar Eric Carlo’ın hem yazdığı, hem de resimlerini yaptığı Minik Tohum adlı kitabı çocuklarınıza okutturduğunuz da çocuklarınız çiçeklerin nasıl büyüdüklerini ve doğadaki olan tabiatın güzelliklerini anlamış olacaklar.

6.KAŞAL
Mep Kitap Yayınları

Hem kaşık hem çatal anlamına gelen Kaşal’ın hikayesini anlatan bu kitapta da aslında hem kaşık, hem çatal olduğu için kullanımı daha pratik olmasına karşın, kimsenin Kaşal’a ihtiyaç duymaması Kaşal’ı üzüyordu. Kaşal tam umudunu kesmişken, kendine kimsenin ihtiyaç duymayacağını düşünürken, birinin Kaşal’a ihtiyacı oldu. Acaba kimin? Bu kitabı okuduğunuzda, bu sorunun cevabını öğrenmiş olacaksınız.

7.EYVAH BABAM ŞİİR YAZIYOR
Günışığı Yayınları

Salt baba imajını ortadan kaldıran bu kitap ikicilten oluşmakta. Zeyno adlı bir kızın babasının meziyetlerinden bahseden bu kitaplarda, babasının meziyetlerinden biri şiiri yazmak olan, ayrıca belediyede memur olarak çalıştığı için meziyetini kullandığında başına sıkıntılar gelen, bir aile yaşantısını anlatan ve Zeyno’nun babasından daha iyi şiir yazmasına rağmen, babasının öne çıktığını anlatan, farklı aile yaşamlarını anlatan kitaplardır. Bu kitapları zevkle okuya bilirsiniz.

9.  BABAMBABAM UYUMAK BİLMİYOR
Turdem Yayınları

Hem eğlenceli hem de şu ana kadar farklı tarafı ile karşılaştığımız bir durumu anlatan bu kitapta, rollerin değişip çocuğun babasını uyutmaya çalışması anlatılıyor. Normal şartlarda tam tersi olan bu durum, babanın veya annenin çocuğunu uyutmaya çalışması olduğu için bu kitap farkındalık oluşturuyor. Hem eğlenip hem de kendimizi çocuğumuzun yerine koyabilmemizi amaçlayan bu kitabı okuduğumuzda farklı muhabbetlerede girmiş olacağız.

10.MASAL BATTANİYESİ
Nesin Yayınları

Bilindik battaniyeler dışında olan bir battaniyenin hikayesini anlatan bu kitapta, battaniyeye sarılan çocukları battaniye daraldıktan sonra kışlık kıyafetler, kazak, pantolon, çorap ve daha farklı giyecekler veren, bir olağanüstü battaniyenin hikayesi anlatılan, resimleri ile de çok dikkat çeken, okunması tavsiye edilen bir kitaptır.

 

www.acikve.net
www.instagram.com/acikvnet
www.twitter.com/acikve_net
www.facebokk.com/acikvenetinternet


Bir cevap yazın