Yeterince Uyumazsam Ne Olur?

Yeterince Uyumazsam Ne Olur?

Az uyku her zaman kafi gelmez insana. Uykumuzu iyi almamız ve uyku sağlığımızın düzenini korumak için şu beş kuralı her daim unutmayalım:

Rahat ve Düzenli Bir Uyku İçin:

01 Uykuyu Abart

Uzun bir yoğun iş gününün ardından, iş çıkışı spor salonu aktivitesi, akşam oturulup bitine kadar izlenen diziler sizleri günlük hayatınızda 20 saatlere kadar varan sürelerde uyanık bırakıyor maalesef...

Uyku bozuklukları merkezinden Dr. Guy Leschziner bunun beynimizin adete trafikte alkollü bir insanın alkol limitinin aşmasına benzer bir durumla karşı karşı ya kalındığını açıklıyor. Uykunuzu tam alıp dinlediğinizi anlamak için gece yatağa tavsiye edilen süreden 2 saat gibi erken bir vakitte uyunmasını tavsiye ediyor.

02 Yağı Yatakta Erit

Amerika'da yapılmış olan bir araştırmada günde 5 saat veya az uyku uyumanın obezite ile olan riskini %15 artış gösterildiği saptandı.

Leschziner'a göre bu artışın sebebi metabolizma ve iştahımızı kontrol altında tutan girelin ve leptin hormonlarındaki değişikliklerdir. Yattığımız odalarımızdaki ısıyı 18 derecenin altına indirelim. Bu vücudumuzdaki ekstra ısı enerjimizi üretime geçmesi için metabolik hızı artıracak ve uykumuzda kalorilerimizi yakıp kilo vermemizi sağlayacaktır...

03 Direnç Hastalığı

London Sleep Centre'den Prof. Adrian Williams günlük 5 saat uykusunu alan bir kişinin kardiyovasküller hastalığını ve direncini geliştirme riski dahada çok olduğunu söylüyor. Bunu en iyi gelen sporda düzenli günlük egzersiz aktivitedir. Çalışan bir insanın haftanın 5 günü 30 dakika yürüyüşün insülin direncini azalttığı ve bu süreci tersine dönüştürebilecegini söyledi.

04 Büyüme Hormonu Artır

Az minumun bir seviyede de olsa bile büyüme hormonun artışı kanıtlanmış olarak ve ağırlıkla sqvat hareketi yapılabilir. Metabolizmadan tutun saçlarımızın uzamasına kadar bütün bunların sorumlusu büyüme hormonunun 60 ila 70'i uykuda açığa çıkıyor. Harvard Üniversitesinde yapılmış olan bir araştırmada uykuyu yeteri kadar almamın hormon üretiminin dengelerinin tamamiyle değiştiğini söylüyor. Büyüme hormonu üretimindeki başka birşey uykunun yerini alamaz.

05 Gerçekle Yüzleş

Sleep School'un kurucusu Dr.Guy Meadows" Cildimizdeki toksinleri temizlemek için vücudumuz uykuyu kullanmış oluyor "diyor. Üniversity Hospitals Case Medical Center almış olduğu raporlar sonucu uykusunu yeterince almayan bir kişinin cildin kendini yenilemesi yüzde 30 gibi süreci uzatıyor. Yatmadan cildimizi bir güzel yıkayıp temizleyelim. Sonrada güzel olan nemlendiriciden birini sürüp yatalım.

Bu nemlendiriciyi sürdüğünüzde cildiniz uyku esnasında fazla yağlanmamış olur.

 

Bir cevap yazın