VÜCUDUNUZDA, YETERİ KADAR SU İÇMEDİĞİNİZİ GÖSTEREN TÜM İŞARETLER (EN SON NE ZAMAN SU İÇTİNİZ)

Bu dünyada büyük bir bardakta buz gibi sudan  daha ferahlatıcı, bir şey olmasa gerek. Genellikle tadını almadığınız suyun bazen kahveden ya da meyve suyundan bile daha lezzetli olabildiğini inkar edemezsiniz. Buna rağmen çoğu insan tüketmesi gerektiği kadar su içmiyor ve bu doğal kaynakdan kendini mahrum ederek organlarına zarar veriyor, bu yazımda yeterince su içmediğinize dahi işaretlere bakacağız.

YETERİNCE SU İÇMEDİĞİNİZE DAİR TÜM İŞARETLER

 

1. AĞIZ KURULUĞU 

Oldukça açık belirti olsa da giderilmesi hatalı olabilir. Ağzınızda bu yapışkan hoş olmayan durumu hissetiğinizde ilk yaptığınız bir içecek içmeye yönelmek olur. Ama şekerli içeceklere sadece kısa sürede bir çözüm olacağına unutmamalısınız. Su içmek ise ağız, ve boğazda ki mukus zararlarını yumuşatır, ve ilk yudumdan itibaren sizi rahatlatır.

2. AŞIRI SUSAMAK 

Akşamdan kalan herkesin sabah nasıl susuzluk hissiyle uyandığından bahsedebilirim. Alkol tüm vücudu susuz bırakır ve beyin vücuttaki su miktarı ile yeterli seviyeye ulaşana kadar size su içme sinyali yollar, vücudunuzun söylediklerini her zaman dinleyin. Neden bahsettiğini biliyor.

3.EKLEM AĞRISI

Kıkırdak ve spinal disklerin yaklaşık %80'ini nasıl oluşturur, attığımız her adımda kemiklerin birbirine sürtünüp aşınmasını engeller. Yeterli su tüketmek, koşmak, atlamak, ya da tuhaf bir şekilde düşmenin sebep olacağı şoku adsorbe eder.

4. GÖZ KURULUĞU 

Sol damarın eksikliği kuru ve kan çanağa gözlere yol açar, vücuttaki su miktarı azaldığında göz yaşı kanalları kurur. Ve bu özellikte de kontakt lens kullananlar da oldukça büyük problemlere yol açabilir.

5. KAS KÜTLESİNİN AZALMASI 

Kasların da çoğunu su oluşturur, dolasıyla vücutta az su demek, az kütle demektir. Egzersizden önce ve sonra su içmek, sizi sadece nemlendirip, rahatlatmaz. Aynı zamanda da vücudunuzun doğru yerlerde su biriktirmesini sağlar ve enflasmasyon ağır riskini azaltır.

6.UZUN SÜREN HASTALIK 

Su içmek vücuttaki toksinleri atmanızı sağlar.Organlar bazı atık ürünleri filtrelemek için makina gibi çalışır ama makinanın bakımını yapmazsanız düzgün çalışamaz. Vücut kan gibi, suyun da depolandığı diğer bölgelerden ihtiyacını karşılamaya çalışır ve bu da yepyeni sağlık problemlerine yol açar.

7. KURU CİLT 

Cilt vücudun en büyük organıdır ve nemlendirilmeye ihtiyacı vardır. Kuru bir cilt susuzluğun erken belirtilerinden birisidir,ve ilerleyen zamanlarda çok daha büyük problemlere yol açabilir. Susuzluk terlemeyi de etkiler ve insan terlemediği zaman vücutta gün boyu biriken kiri ve yağı temizleyemez.

8 YORGUNLUK VE UYUŞUKLUK

Vücudunuz susuz kaldığında ihtiyaç duyduğu sıvılar için karnınızdan faydalanmaya başlar. Dolayısıyla kan basıncınız düzensiz hale gelir ve kendinizi daha yorgun hissedersiniz. Daha fazla oksijen ve sağlıklı bir kan dolaşımı için yeterince su içmelisiniz.

9. SİNDİRİM PROBLEMLERİ 

Organları koruyan mukus tabakası yenilenmek için suya ihtiyaç duyar.Tıpkı ağız ve göz kuruluğu gibi iç organlarımız susuz kaldığımız zaman ihtiyaç duyduğu mukus tabakasını yenileyemez. Susuz kalındığında en sık yaşanan problemlerden biri de kabızlık ve benzeri sindirim sorunlarıdır.

10. İDRAR PROBLEMLERİ 

İster inanın ister inanmayın ama günde 4,7 kez idrarınızı yapamıyorsanız yeterince su içmiyorsunuz demektir. İdrarınızın koyu renk olması susuzluğun bir başka göstergesidir. Aşırı durumlarda idrar yolu enfeksiyonlarına yol açabilir ki acilen  doktora görünmek gerekebilir.

11. AÇLIK KRİZLERİ

Susuz kalan vücut daha fazla yiyeceğe ihtiyaç olduğunu düşünmeye başlar. Bu, gün boyunca yaşanır ve geceleri sizi yersiz atıştırmaya itebilir. Halbuki yemek yemek vücudunuzun daha fazla iş çıkarırken su içmek, onu temizler ve organlarınızın diğer görevlerini yerine getirmesi için ihtiyaç duyduğu yakıtı sağlar.

12.ERKEN YAŞLANMA 

Yaşlandıkça vücuttaki su oranı azalır, bu da demektir ki yaşlandıkça daha fazla su tüketilmeli.Erken yaşlanmanın etkileri dışarıdan daha çok belli olmasına rağmen, vücudunuzun içine zarar verdiğinden şüpheniz olmasın. Vücudunuzun daha uzun genç kalmasını istiyorsanız, ömür boyu yeterli  su tüketimine dikkat etmelisiniz.

13 BU YAZIYI OKUMAK

Eğer bu yazıyı sevdiyseniz, büyük oranda yeterli su içmediğinizi düşünüyorsunuz. Şimdi kalkın kendinize koca bir bardak su koyun ama içerken aceleci olmayın, uzun süredir susuz kalmışsanız koca bir bardak suyu kafanıza dikmek çok da iyi bir fikir değil. Sadece sık sık su içmeyi hatırlatın kendinize bu dertlerden muzdarip insanlar tanıyorsanız bu yazıyı onlarla paylaşın ve bundan sonra birbirinize sık sık su içmeyi hatırlatın.

 

Www.intagram.com/acikvnet

Www.twitter.com/acikve_net

 

 

1 Yorum

  1. Su insan vücudu için gerçekten çok çok önemli. Ben eskiden pek önemsemez tüketmezdim. Şimdilerde ise günde 2-3 litre arası su tüketiyorum ve ciddi anlamda faydasını görüyorum.

Bir cevap yazın