YEŞİL ÇAYIN FAYDALARI

Kimilerine göre yeşil çay dünyanın en sağlıklı içeceği. Yeşil çay bedene çok faydalı antioksidanlara ve yüksek besin değerine sahiptir. Aslına bakılırsa yeşil çay, hep tükettiğimiz siyah çay ile aynı bitkiden gelmekte. Her iki çay da bitkinin üst ucundaki filiz ve yaprakların toplanmasıyla yapılıyor. Daha detaylı bir işlemden geçen siyah çay çayın rengi koyulaşıyor ve daha kuvvetli bir aramoya sahip oluyor. Ama lezzet kazanmanın bir bedeli var, siyah çayın bazı faydalı özellikleri bu işlem sırasında kayboluyor. Dr. Mehmet Öz'e göre yeşil çay yüksek miktarda polifenol, yani çok güçlü antioksidan özellikleri olan kimyasallar içeriyor. C vitamininden bile daha etkili olan polifenol yeşil çay yapraklarında %40 oranında bulunurken siyah çayda bu oran sadece %10. Çinlilerin bin yıllardır ilaç niyetine içtiği bu faydalı çayın özelliklerine hep birlikte göz atalım.

1) KİLO VERMEDE KULLANILIR

Yeşil çay metobolizmayı hızlandırır. Yeşil çayda bulunan polifenol yağ oksidasyonunu hızlandırır. Ayrıca bedeninizin gıdaları kaloriye çevirme hızını arttırır. Pollifenollerin yanı sıra yeşil çayda kafein bulunur. Kafein bedeninizdeki yağ asitlerini yağ dokularından sökerek onların enerjiye dönüşmesini sağlar. Yeşil çay özellikle karın bölgesindeki yağları hedef alır. Yeşil çayın fiziksel perfonmansı ve enerji tüketimini arttırdığı da bilimsel olarak ispatlanmıştır.

2) BEYİN FONKSİYONLARINI ARTTIRIR

Yeşil çay kilo vermenin yanı sıra zihninizin daha iyi çalışmasını sağlar. Yeşil çayın içerdiği kafein kahvedeki kadar olmasa bile yeterince fazladır. Bu sayede kahvenin yan etkileri olmadan sizi uyanık tutar. Yeşil çay ayrıca stres seviyesini düşüren bir amino asit içerir. L-teanin adlı bu madde dopamin seviyesini ve beyindeki alfa dalgalarını arttırır. Bilimsel çalışmalar kafein ile L-teanin maddelerinin birbirini tamamladığını bulmuştur. Bu iki maddenin bir araya gelmesi zihinsel fonksiyonları ciddi oranda arttırmaktadır.

3) PARKİNSON VE ALZHEİMER GİBİ BEYİN HASTALIKLARINA KARŞI KORUMA SAĞLAR

Yeşil çayın alzheimer ve parkinson gibi hastalıkların ilerlemesini geciktirdiği iddia edilmektedir. Missouri Üniversitesinde fareler üzerinde yapılan bir deneyde yeşil çayın beyin hücrelerini koruduğu ve hasarlı hücreleri tamir ettiği görülmüştür. Kısa vadede beyin fonksiyonlarını güçlendiren yeşil çay beyni yaşlılıkta da korumaktadır.

4) BAZI KANSER TÜRLERİNE KARŞI KORUMA SAĞLAR

Kanser hücrelerin kontrol dışı büyümesiyle oluşan bir hastalıktır. Yeşil çayda bulunan güçlü antioksidanlar kansere karşı koruyucu bir etki oluşturur. Düzenli yeşil çay tüketmenin göğüs kanserini %28, prostat kanserini %48 ve kolon kanserini %57 oranında düşürdüğü bilimsel olarak ispatlanmıştır.

5) KALP RAHATSIZLIĞI RİSKİNİ AZALTIR

Yeşil çay kalp rahatsızlıklarını oluşturan risk faktörlerini azaltabilir. Bunlar total kolesterol, partiküllerini oksidasyona karşı korur. Böylece kalp rahatsızlığını oluşturan nedenlerden birine karşı koruma sağlar. Ayrıca yeşil çay tüketenlerin %31 daha az kalp rahatsızlığı riski taşıdığı gözlemlenmiştir.

Bir cevap yazın