Yerli Yeni Arama Motoru: YAANİ

Türkiye'nin yerli arama motoru sevdası Turcell'le devam ediyor.

Ulaştırma, denizcilik ve haberleştirme bakanı Ahmet Arslan, geçtiğimiz Ocak ayında katıldığı bir televizyon programında, Türkiye'nin yerli arama motoruna geçmesi gerekliliğini, "Değerlerimize kültürümüze uygun bir yerli arama motoru için çalışmalar sürüyor. Yerli e-posta sistemi kurarak verilerin ülkemizde kalması ve bu alanda kamu entegre veri merkezi kuruyoruz. Her bir kurum aynı işi tekrar tekrar yapıyor. İsraf demek bu"sözleriyle savunmuştu. Bu açıklamanın hemen ardından, yaklaşık 10 gün sonra "GELİYOO" adlı bir yerli arama motoru piyasaya sürülmüş, Hakan Atabaş ve Fatih Arslan isimli iki girişimci, bu projeye 10 Milyon lira harcadıklarını söylemişti.

Aradan geçen zaman diliminde, yerli arama motoru konusunda pek bir ilerleme kaydedilmediği görülüyor. Öyle ki, ayrıntılarının çok da paylaşılmadığı ve Google'in alt yapısını kullandığı idda edilen "GELİYOO" adlı yerli arama motorunun yerinde şu aralar yeller esiyor. Ancak tüm bunlara rağmen, Türkiye'de yerli arama motoru sevdası henüz sonlanmış değil, Dijital operatör Turcell, geçtiğimiz hafta düzenlendiği basın toplantısında yerli arama motoru Yaani'yi tanıttı.

Yaani'nin tanıtımında söz alan Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu, "Dünyada gücün kaynağının değiştiği bir dönemden geçiyoruz. Artık veri en önemli güç. Ülke olarak bu yeni dönemde söz sahibi olmak istiyorsak dijital verilerimizi kendi ülkemizde tutmak ve bunları işleyerek yenilikçi servislere dönüştürmek zorundayız " diyor ve devam ediyor: "Çünkü verileri işlemediğiniz sürece elinizde veri olmasının pek bir anlamı yok. Bugüne kadar geliştirdiğimiz servisler sadece Türkiye'de değil dünya da milyonlarca kişi tarafından kullanılıyor. Şimdi Yaani ile bir adım daha atarak en fazla veri üreten servislerden birisi olan arama motoru pazarına gidiyoruz. Bu turcell'in değil Türkiye'nin arama motoru. Hepimizin desteği ile büyücek."

Turcell'in arama motoru Yaani, muadilleri gibi bir web sitesi üzerinden değil, mobil uygulama üzerinden çalışıyor. Bir diğer ifadeyle, Yaani'de arama yapmak için akıllı telefondan uygulama indirilmesi şart koşuluyor. Nazar boncuklu logosuyla yerli vurgusu adeta kör göze parmak yapılan Yaani'yi indiren kullanıcılara 1 GB ek internet kotası sunuluyor. Uygulama içerisinden yapılan aramalar ve sonuçların gösterildiği sayfalardaki veri kullanımı ise Turcell abonelerinin internet kotasından düşmüyor.

Peki, neden Yaani ismi tercih edilmiştir?

Terzioğlu açıklıyor; Türkiye'nin arama motoruna isim ararken hem Türkçe hem akılda kalıcı ve basit olmasını istedik.Türkçede çok fazla kullandığımız bir kelime olan "YAANİ" bizim hedeflerimiz olan Ortadoğu ve Rusya pazarların da kullanılan bir kelime. Arapçada benzer anlama geliyor,Rusçada da söylemesi çok kolay."

Terzioğlu, Yaani arama motoruyla hedeflerinin, Türkiye'de yüzde 25'lik pazar payına ulaşmak olduğunu söylüyor. Akıllara gelen soru ise oldukça basit: Yabancı yerleşik arama motorları arasından Yaani nasıl sıyrılcak? Toplantıda paylaşılan bilgilere göre,  Yaani'nin en fazla öne çıkan özelliği, anadilinin Türkçe olması. Böylece arama motoru, Türkçe aramalarda çok daha doğru sonuçlarla kullanıcı karşısına çıkacak. Yaani'nin arama motorları arasındaki en büyük avantajı,  halihazırda Turcell kullanıcılarının kullandığı servislerle (fizy, TV+ ,BİP vb) tam entegrasyonun sağlanması olabilir.

Kaan Terzioğlu, Turcell'in müzik platformu fizy ile Yaani'nin şu anda uyumlu çalıştığını söylüyor. Bu ne demek? Örneğin Yaani üzerinden bir şarkı aratıldığında entegrasyon sayesinde fizy uygulamasında kullanıcı, şarkıyı doğrudan dinleyebilcek.

Turcell'in diğer servisleriyle uyum sürecenin ise birkaç ayı bulabilceğini söyleyen Tazeoğlu, Yaani'nin Türkiye'deki mobil ekosistemi de büyüteceğini iddia  ediyor; Arama motoru üzerinden yapılan aramalarda biriken veririn ülkemizde saklanarak mevzuata uygun şekilde işlenmesiyle ülke ekonomisine de katkı sağlayacağız.  Bu adım "Büyük Veri Platformu'nun oluşmasının da temelini oluşturacak.  Toplanan büyük veri sayesinde, ülkemizin ekonomik, ticari, sağlık ve sosyal demogtarif eğilim ve yoğunlaşmaları, ihtiyaçları ve sorunlarını yakından takip edebilceğimiz bir plat form oluşturacağız."

Merkezi Türkiye'de bulunan, verinin tek bir noktadan yönetildiği yerli arama motoru düşüncesi, Turcell için yeni olsa bile, Türkiye'de dönem dönem gündeme gelen konulardan biri. Öyle görülüyor ki, Yaani'nin rakiplerine kıyasla en büyük dezavantajı sadece MOBİL ortamda çalışması.

18 Ağustos 2018 düzenlemesi: Türkcell in Yaani uygulaması sadece mobil olmaktan çıkarak www.yaani.com.tr adresiyle de hizmet vermeye başladı. Hayırlı olsun.

 

Bir cevap yazın