Yer Fıstığının Faydaları Nelerdir?

Yer Fıstığının Faydaları Nelerdir?

Yer Fıstığının 7 Önemli Faydası Nedir? 

Yer fıstığı toprakta yetişen köksü bir bitkidir. Faydaları oldukça çok olan oldukça yararlı bir besin kaynağıdır. Kabuklu olarak ve kabuğu ayıklanmış içerisi çıkarılmış şekilde satışa sunulan severek tükettiğimiz bir kuruyemiş çeşidimizdir.

Yer fıstığı, lezzetli ve sağlıklı bir atıştırmalık kuruyemişler arasında yer alır. Besin değeri yüksek olan yer fıstığının sağlığa birçok yarar ve faydası vardır. Sağlıklı beslenme düzeninize rahatlıkla iç edebileceğiniz yer fıstığının önemli faydaları şunlardır:

Yer Fıstığının Besin Değerleri

Yer fıstığı, doymamış yağ açısından zengin olduğu için bu sebepden dolayı da kalp sağlığı için faydalı bir besin kaynağıdır. Aynı zamanda, güçlü bir antioksidan içermektedir. 100 gram yer fıstığında, 567 kalori vardır. Protein, kalsiyum, potasyum, sodyum, demir, magnezyum ve vitaminler içermektedir. Tuzsuz ve kavrulmamış haliyle tüketildiğinde sağlığa önemli yarar ve faydalar sağlamış olur.

Yer Fıstığının Faydaları

1- Yer fıstığı kalp sağlığına iyi geliyor.

Yer fıstığı, içerdiği doymamış yağlar sayesinde kalp ve damar sağlığına iyi geliyor. Damar tıkanıklığı riskini en aza indiriyor. Miktarını abartmadığınız takdirde, yer fıstığını düzenli olarak tüketerek kalp sağlığınızı koruyabilmekte mümkün olur.

2- Yer fıstığı Alzheimer riskini azaltıyor.

Alzheimer hastalığı, beyin dokusuna zarar veren ve zihinsel becerileri kısıtlayan bir hastalıktır. Yer fıstığı içerdiği niasin adındaki madde sayesinde, alzheimer ve yaşın ilerlemesiyle oluşan bunama gibi hastalıklara karşı koruyucu etkisi vardır.

3- Yer fıstığı kansere karşı koruyor.

Yer fıstığı, kolon ve mide kanserine karşı koruyucu etkiye sahip olduğu gibi Yapılan araştırmalar, yer fıstığı içerisinde bulunan bazı maddelerin, kanseri önlediğini ortaya koymuşlardır.

4- Yer fıstığı safra taşı oluşumunu önlüyor.

Safra kesesi, karaciğerin altında bulunan ve sindirimi kolaylaştıran bir sıvı üretmekle görevli bir organımızdır. Safra kesesinin ürettiği bu sıvı içerisinde çeşitli maddeler bulunur.Bu maddeler bazı nedenlerden, kristal halinde safra kesesinde kalabilir ve safra taşı haline gelir. Böyle bir durumda mutlaka doktora görünmek gerekir. Safra taşı oluşumunu engellemek için yer fıstığı tüketebilirsiniz. Araştırmalar, her gün tüketilen yer fıstığının safra taşı oluşumunu azalttığını ortaya koymaktadır.

5- Yer fıstığı diyabet riskini azaltıyor.

Diyabet, insülin üretimine ve kullanımına bağlı bir hastalıktır. İnsülin, kanda bulunan şekerin hücrelere götürülmesini sağlamış olur.
İnsülin görevini yerine getiremezse, kandaki şeker miktarı artar ve bu durum çeşitli organlarda hasara yol açabilir. Yapılan araştırmalar, yer fıstığının diyabet riskini azalttığını ortaya koyduğundan sabahları tüketilen bir miktar yer fıstığı gün boyunca kan şekerini dengede tutmaya yardımcı oluyor.

6- Yer fıstığı saçları ve cildi güzelleştiriyor.

Yer fıstığının içerisinde bulunan E vitamini, ten sağlığını korumaya yardımcı olur. Egzama,sedef gibi ten hastalıklarına iyi gelmektedir. Saç sağlığı için de son derece faydalı olan yer fıstığı, içerdiği Omega-3 yağ asitleri sayesinde, saçları yumuşatır ve parlaklık verir. Ayrıca, saç dökülmesini azaltarak sağlıklı saçlara sahip olmanızı da sağlamış olut.

7- Yer fıstığı kilo aldırır mı?

Yer fıstığı, miktarına dikkat edilerek tüketildiğinde, obezite sorununun önüne geçebildiği varsayılıyor. Özellikle, sabah kahvaltılarda tüketilen yer fıstığı ezmesi, uzun süre tokluk hissi sağlar kiďilerde. Açlık krizlerini önlediği gibi bu sayede de kilo vermeye yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda,güçlü bir antioksidan olan yer fıstığı, serbest radikallere karşı vücudu korumaya alır. İçerdiği vitamin ve mineraller sayesinde de tüm gün enerjik olmanızı sağlamış olur.

Yer fıstığında dikkat edilmesi gereken huduslarda vardır. Yer fıstığı aşırı miktarda tüketildiğinde, içerdiği yağ oranı nedeniyle, ciltte sivilcelere ve kilo artışına neden olabilir.

Ayrıca, yer fıstığına karşı hassasiyeti olanlar da alerjik reaksiyonlar görülebiliyor. Bu nedenle tüketirken, miktarına çok dikkat etmek gereklidir.

Herşeyin azı karar çoğu zarardır.

Unutmayalım…

 

 


"Bu dünyada herkes bir şey olmaya çalışırken sen bir HİÇ ol. Menzilin yokluk olsun. İnsanın çömlekten farkı olmamalı. Nasıl çömleği tutan dışındaki biçim değil içindeki boşluk ise, insanı ayakta tutan da benlik zannı değil, hiçlik bilincidir." Hz. Mevlana

Bir cevap yazın