Yenidünya (Malta Eriği) meyvesinin faydaları

7 yaşındayken anneannem ile pazara gittik ve ilk defa yeni dünya meyvesi ile orada tanışmıştım. Bana çok farklı bir şey gibi gelmişti. Anneannem çocuklar için çok faydalı olduğunu söylemişti. Bu yazımı yazarken ne kadar haklı olduğunu anladım ve bunu sizinle de paylaşmak istedim. Şimdi yeni dünyanın bize kattıklarına ve yararlarına bir bakalım...

Yenidünya, yaprak dökmeyen, yarı tropikal bir meyve ağacıdır. Bilimsel adı Eriobotrya Japonica'dır ve güneydoğu Çin menşelidir. İki bin yıldan fazla bir süre önce yetiştirilmeye başlanmış ve son zamanlarda dünya çapında 30'dan fazla farklı ülkede ticari amaçla yetiştirilmektedir. Yenidünya da dahil olmak üzere farklı isimlerle bilinir: bunlar muşmula, bashmala veya Hint kayısı ve bazı yerel lehçelerde Aki Dünya, Eskidünya ve Nisuli olarak da bilinir ve ayrıca Tunus'ta bousaa, Fas'taki şaka ve diğer bazı yerel lehçelerde Arnout olarak da adlandırılır.

Yenidünya, dış kabuğu ve tohumları çıkardıktan sonra soyulma ve yeme kolaylığı ile karakterize edilir ve portakal, muz dilimleri ve rendelenmiş hindistan cevizi gibi diğer meyve türleri ile birlikte yenebilir.  Özellikle biraz şeker ilavesiyle pişirilip yenildiğinde lezzetli bir tada sahiptir; tatlılarda da kullanılabilir. Meyvesinin yanı sıra, kahvenin tadına benzer acı bir tada sahip oldukları için kahvenin yerine kullanılabildiğinden tohumken de yenilebilir.

Yenidünyanın faydaları nelerdir?

İyi bir diyet lifi kaynağı: Yenidünya, şekerin toplam hücre duvarı bileşeninin %70'ini bu meyvenin yenilebilir kısımlarına katkıda bulunan pektin içerir.

Zengin B6 vitamini kaynağı: Yenidünya, B6 vitamini ve folat kaynağıdır ve bu vitaminler enerji üretimi ve kan hücrelerinin oluşumu için önemlidir.

Zengin karotenoid kaynağı: Karotenoidler vücuttaki A vitamininin önemli bileşenleridir. Gözlere iyi gelir. Bağışıklık sistemini güçlendirir ve hücresel büyümeyi arttırır.

Yenidünya yapraklarının faydaları nelerdir?

Yenidünya yaprakları, yatıştırıcı özelliklere sahiptir. Ayrıca antioksidan bileşikler içerdiğine inanılır. Bu nedenle çay yapmak için kullanılabilir. Yenidünya çayı sakinleştirici özelliğe sahiptir. Yenidünya yapraklarının kaynatılarak çay gibi içilmesi şeker hastalığına da iyi gelir.

Yenidünya zararları nelerdir?

Yeni dünya meyvesinin belirli bir zararı olduğunu gösteren hiçbir çalışma yoktur, ancak bağırsakta zayıf bir şekilde emilen kısa bir karbonhidrat zinciri olan FODMAP'a toleranssızlık çeken kişiler için pek tavsiye edilmez. Eğer böyle bir durum varsa yeni dünya tüketmek için doktorunuza danışmanız gerekir. Çünkü yenidünya bu kişilerde sindirim sorunlarına neden olabilir.

Yenidünya yaprağı zayıflatır mı?

Yenidünya yaprağının kilo vermedeki etkisi hakkında bir bilgi bulunmamakta olup, kilo alımı veya obezite için belirli bir neden olmadığı ve tek bir gıda türünün tek başına kilo kaybına yol açamayacağı unutulmamalıdır. Ancak sağlıklı bir şekilde kilo vermek için izlenebilecek bazı yöntemler bulunmaktadır. Bunların arasında yeni dünya tüketmek de vardır. Yenidünya meyvesi (Malta eriği) iyi bir lif kaynağı olduğu ve kan şekerinin yavaş şekilde yükselmesini sağladığı için aniden acıkma hissine engel olur. Bu nedenle diyet yapanlar için iyi bir besindir.

 

Bir cevap yazın