‘Yeni Malzeme’ Üretecek Robot Geliştirildi

İnsanlar dünyadaki bilinen tüm kaynakları gelişigüzel kullanmaktan kaçınmadı. Bunun sonucunda ise içinde bulunduğumuz çağda yeni maddeler yahut malzemeler arayışına girdiler. Doğada var olan kimyasal maddelerde tıpkı renklerin bir birine karıştırılarak yeni bir renk elde edildiği gibi yeni bir ‘şey’ elde etmek, pekala mümkün.

Uzmanların kompozit malzeme (iki veya daha fazla malzemenin bir araya gelmesiyle ortaya çıkan malzeme ürünü) dönemi diye adlandırdığı bu dönem insanın kaldıramayacağı kombinasyonlarla dolu. Bu nedenle Harvard‘da üretilen ve daha sonra MIT’e taşınan bir robot üretildi. Bu robotun görevi ise “yeni malzeme” üretmek…

Peki Yeni Bir Malzeme Nasıl Bulunacak?

Ketobix olarak adlandırılan bu robot, gelişmiş bir yapay zekaya sahip. Bu robotun geliştirilmesi için girişim sermayesi şirketi The Engine, 5 milyon dolar yatırım aldı.

Ketobix bir çok maddeyi birbirine katarak yeni madde olduğu konusunda şüphelendiklerini ikinci koluna aktarıyor. Bu kolda bulunan maddenin optik özelliklerine bakılarak yeni bir madde mi olduğu araştırılıyor. Sonuçlar tekrar malzeme karıştırıcı ilk kola iletiliyor. Oluşan şey şuana kadar bilinmeyen bir şey olduğu anlaşılana kadar ilk kol çalışmaya, karıştırmaya devam ediyor.

Peki Yeni Maddeden Kasıt Nedir?


Mesela; Hava kirliliğini emecek bir malzeme? İlaçlara karşı direnç  oluşturmuş hastalıklarda kullanılacak yeni bir malzeme?  Yeni bir polimer ya da yeni bir alaşım?

Henüz 7 Kasım’da çalışmaya başlayan Ketobix’in an itibari ile ortaya çıkardığı herhangi bir malzeme yoj ancak ondan beklentiler büyük.

 


1 Comment

Bir cevap yazın