Yeni Bahar (Pimenta Dioica) nedir? Yeni Bahar Bitkisinin Yemeklerde Kullanımı

Mersingiller familyasından baharat elde edilen ana vatanının Amerika olduğu düşünülen pimenta bitkisi, halk arasında yenibahar olarak adlandırılan bitkidir. Neredeyse 10 metreye ulaşan yenibahar bitkisinde yetişen küçük, pürüzlü ve taneli yapısı olan yenibaharın tadı ve kokusu karabiber, tarçın, hindistancevizi ve karanfile benzer.

Yeni bahar bitkisinin tarihi


Avrupa'da genellikle dört baharat adı altında beş baharat içeren bir karışım olarak buluruz karabiber, rendelenmiş hindistan cevizi, karanfil, tarçın tozu ve bazen zencefil.

Yine de dört baharat kendi başına bir baharattır: yeni bahar. Arawak yerlileri (Antilla'in yerlileri) tarafından yetiştirilen Myrtle Biberi, başka adıyla Jamaika biberi olarak bilinir.

Yeni bahar bahamtını Amerika'dan Chrîstopha Columbus getimiştir. Yeni bahar, karanfil, zencefil, küçük hindistan cevizi ve karabiber tatlarını barındırdığı için adlandırılmıştır. Ayrıca yeni bahar Amerika'da allspİce olarak da adlandırılır.

Yemeklerde Yeni Bahar Nasıl Kullanılır?

Yeni bahar adı altında bulunan baharat genellikle soğuk etlerde (pastırma türü), sucuklarda ve köftelerde, ayrıca haşlanmış yemeklerde, güveçlerde ve soslarda kullanılır.

Son alarak yazın tadını çıkarmak için, size iyi bir barbekü yapmak için temel bilgileri paylaşmayı öneriyorum.

İşte bazı marinasyonları başarılı kılmak için bazı profesyonel öneriler!

Kuru marine soslar, pişirmeden önce etin yüzeyine sürülen baharat ve kurutulmuş aromatik bitkilerin karışımından oluşur.

Farklı kuru marine sos çeşitleri var, ancak en iyi bilinenler hiç şüphesiz bbq, chili, jerk ve tex-mex.

Bir cevap yazın