Yemeksepeti.com'a iş yeri kaydı nasıl yapılır? Yemeksepeti'nde üye iş yeri olmanın avantajları nelerdir?

Yemeksepeti

“Dünya'nın en büyük mutfağı” sloganıyla tanıdığımız, yemek siparişi vereceğimizde aklımıza ilk gelen uygulama: Yemeksepeti. 2000 yılından bu yana Türkiye’nin 69 şehrinde ve Kıbrıs'ta 14 milyon kullanıcıya ulaşan Yemeksepeti, 25.000’yi aşkın restoranla çalışıyor. Türkiye ve Kıbrıs hariç 5 ayrı Orta Doğu ülkesinde de Yemeksepeti hizmetine ulaşmak mümkün. Uygulamanın amacı, kullanıcılarına istedikleri konumda her tür yiyeceği bulabilecekleri bir interaktif menü sunmak ve böylece kullanıcıları “bugün nereden yesek, şu restoranın telefon numarası kaçtı?” tarzı sorulardan kurtarmak. Uygulama, müşterilere sağladığı avantajlar kadar restoran sahiplerini de düşünüyor. Biz de restoran sahibi olarak uygulamayı kullanmaya nereden başlamanız gerektiğini baştan sona anlatmak ve aklınızdaki soruları cevaplamak adına bir kılavuz hazırladık:

Yemeksepeti.com’a Nasıl Üye İş Yeri Olunur?

Fiziki bir ticari işletmeniz varsa herhangi bir ücret ödemeden yalnızca çevrimiçi bir yolla, Yemeksepeti’nin birliği yaptığı restoranlar için kullandığı ‘Yemeksepeti Portakal' sitesi üzerinden uygulamaya kaydolmanız mümkün. Kayıt için; İşletmenizin tabela görseli, ürün fiyatlandırma bilgisi için broşürü, restoranınıza ödeme yapılabilmesi için ticari bir IBAN numarası gereklidir.

Tüm şartlar tamamlandıktan yaklaşık 10 gün sonra hesabınız kullanıma açık hale gelir ve hesabınızda alkol, sigara hariç ürün satışı yapabilirsiniz.

 

Yemeksepeti'ne Üye İş Yeri Olmanın Avantajları

Küreselleşen dünyada sosyal medya ve internetin etkisi göz ardı edilemeyecek kadar büyük. Eskiye göre değişimler hızlandı, birçok iş ise sanal ortama taşındı. Yemek sektörü ise zamana bağlı olmaksızın tüm insanlığın ihtiyacı; yani yemek sektörü ile internet bir araya geldiğinde işten kazançsız çıkmak imkansız. Hal böyle olunca 5 milyondan fazla aktif kullanıcısı olan Yemeksepeti uygulamasının avantajları saymakla bitmez fakat biz yine de deneyelim dedik;

 • Yemeksepeti'nin işletme prosedürü: Yemeksepeti, kaydolurken ücret istemediği gibi, üyelik iptalinde de herhangi bir ücret talep etmez. Aynı şekilde müşteriler de ücretsiz bir şekilde uygulamayı kullanabilmesi, Yemepsepeti’ni herkes tarafından tercih edilen bir sistem haline getirmiştir. Böylece sizin de müşteriniz de artar. Yemeksepeti ile çalışıyor olmanız başka benzer şirketlerke çalışamayacağınız anlamına gelmez. Yemeksepeti sadece sizinle yaptığı iş birliğiyle ilgilenir.
 • Kolay takip: Restoranınızdaki takip sistemini Yemeksepeti ile entegre edebilir, edemediğiniz durumlarda Yemeksepeti'nin teknik ekibinden destek alabilirsiniz.
 • Kurye Hizmeti: Paket servisi olmayan restoranlar için Yemeksepeti, Vale adında kurye hizmeti Vale, uygulamaya zaten üye olan farklı restoranların veya anlaşmalı kurye firmalarının sizin siparişlerinizle de ilgilendiği bir Yemeksepeti hizmetidir. Ödemesi alıcı tarafından yapılır.
 • Üniversite öğrencileri: Kampüste olsun olmasın, en çok yemek siparişi yapan öğrenci kitleye en rahat ulaşabildiğiniz platform yine Yemeksepeti. Yemeksepeti, kampüslere de hizmet vermekle kalmaz, öğrenciye özel indirimle müşteriyi size yaklaştırır.

Sadece öğrencilere yönelik olduğunu söyleyemeyiz ama, Yemeksepeti çoğunlukla gençlere hitap eden oyun niteliğinde kampanyalara da sahip. Örneğin, müşterileri tatlı bir rekabete sokmak ve böylece siparişleri de arttırmak için 'muhtarlık' adında bir kampanya uyguluyor. Bu kampanyada ‘belirli bir yemek çeşidinden belirli sayıda sipariş verenler', 'farklı yemek çeşidinden belirli sayıda sipariş verenler' tarzı özelliklere sahip müşterilere ayrı rozetler veriyor. Her hafta en çok puanı toplayansa 'muhtarlık’ rozetini kazanıyor. Tabii ki restoran sahibi olarak siz de normal sipariş sayınızı aşıp satışlarınızı arttırmış oluyorsunuz.

 • Geniş müşteri kitlesi: Müşteri kitlesi geniş olunca, sipariş seçenekleri de artar. Yemeksepeti kullanıcıları her yaştan ve her kültürden insandan oluşur. Uzak Doğu restoranı sahibi de olsanız, Fast Food zinciri de olsanız büyük bir platformda hizmet verdiğiniz için kolayca müşterinize ulaşırsınız. Daha fazla kullanıcıya ulaşma amacıyla hizmet verebildiğiniz alanı (ilçe, mahalle) imkanlarınız dahilinde kendi istediğiniz kadar genişletebilirsiniz.
 • Müşteri geribildirimi: Müşteriler; sipariş verirken ek not ekleyebilir; teslimat sonrası sipariş verilen ürün hızı, lezzeti ve servisine 10 üzerinden puan verebilir, yorum yapabilir. Restoran sahibi olarak yorumlara cevap verebilir, böylece muhatabınızla iletişim halinde olarak eksiğinizi görebilirsiniz. Unutmayın ki olumlu yorumlar sizi daha üst sıralara taşıyarak tercih edilme potansiyelinizi arttırır. Olumsuz yorumların çokluğu ise sizin aleyhinize döner ve kâr oranınız azalır. Bu yüzden müşteri geribildirimlerini ciddiye almak en doğrusu.
 • Güven: İnsan ilişkilerinde güvenin önemi sorgulanamaz. Yemeksepeti de kullanıcılarına güvenli bir deneyim sunmak adına düşünülmüş özellikler içeriyor. Verilen sipariş ile teslim alınan siparişin uyuşmaması durumunda veya siparişin geç tesliminde müşteri isterse siparişi iptal edebiliyor, şikayet edebiliyor. Ayrıca iptal koşulları gayet net ve Yemeksepeti'nin müşterisinin arkasında oluşu da karşılıklı güven ortamının sağlanmasına ön ayak oluyor.
 • Canlı Destek: Birçok uygulamanın robot desteğinin aksine Yemeksepeti, gerçek kişilerden oluşan Canlı Destek ekibine sahip. Ekip, müşteri ile restoran arasında bir köprü durumunda. Müşteri, siparişinin takibini buradan yapabilir. Ayrıca Canlı Destek, müşterilerin şikayet ve iade işlemini yapabileceği bir
 • Online Ödeme: Online kredi kartı seçeneğiyle ödeme yapılabilmesi Yemeksepeti'nin bir diğer avantajı. Farklı ödeme seçenekleri kullanıcıya sunulan güzel bir imkan.
 • Reklamlar: Yemeksepeti'nin ne kadar kullanıcısı olursa sizin müşteriniz de doğru orantılı artar, demiştik. Yemeksepeti gibi güncel, akılda kalıcı reklamlar yaparak her zaman ulaştığı kitleyi büyütmeyi amaçlayan bir şirketle çalışmak sizin için de oldukça avantajlı. Ayrıca uygulama içi popülerliğiniz arttığı sürece dışarıda kendi reklamınızı yapmanız gerekmez, uygulamada kalıcı olup fiziksel bayii olarak da tanınmak adına tek yapmanız gereken istenilen siparişi zamanında ulaştırmak olur. Ayrıca hijyen ve servise dikkat etmeniz ve ürünleriniz zamanla değişmeyen lezzeti de birer artı puan olarak döner.

 

Yemeksepeti'ne Üye İş Yeri Olmanın Dezavantajları

Her ne kadar avantajlarını sayıp dökmüş olsak da, her büyük şirket gibi Yemeksepeti'nin de dezavantajları var. Özellikle çevrimiçi bir hizmetin hata yapması kaçınılmaz. İş yeri sahibi olarak bu işe girişmeden önce enine boyuna araştırmakta fayda var. Biz sizler için araştırdık, kullanıcı yorumlarından da yola çıkarak gerek şirket kaynaklı gerek çalışan kaynaklı bulabildiğimiz dezavantajlardan da bahsetmek istedik;

 • Komisyon bedeli ve Zorunlu Joker: Yemeksepeti'ne giriş ve çıkışın tamamen ücretsiz olduğundan bahsettik fakat birçok şirketin yaptığı gibi Yemeksepeti de kazançtan kendine pay ayırmak istiyor. Yemeksepeti'nin belirtilen komisyon yüzdesi %12. Restoran sahipleri buna KDV ve zorunlu Joker uygulaması da eklendiğinde yüzdenin bir hayli arttığını ve bazı siparişlerin kendilerine %0 kârla, hatta eksilerde döndüğünü yani zarar ettirdiğini belirtiyor. Peki Yemeksepeti’nde uygulanan bu zorunlu Joker nedir? Zorunlu Joker, Yemeksepeti'nin restoran sahibini haftada 3 gün 3er kişiye (haftada 9 müşteriye) %50 indirim yapma mecburiyetinde bıraktığı uygulamadır.
 • Canlı Destek İletişim Sorunu: Bazı Yemeksepeti kullanıcıları, daha önce ‘müşteri ile restoran arasında bir köprü’ şeklinde bahsettiğimiz müşteri hizmetlerinin her zaman verimli çalışmadığını ve sorun yaşadıklarını iddia ediyor. Sorun yaşayanlar sadece müşteriler değil. Restoran sahibi olup da canlı destekten dönüş alamayan, konuşması yarıda kesilenler de var.
 • Diğer Sorunlar: Kişisel olarak siparişin gecikmesi, eksik/yanlış gelmesi veya kuryenin müşterilere tavrı konularında sorun yaşayanlar da mevcut.

 

Yemeksepeti Hangi Durumlarda Üye İş Yeri İle İş Birliğine Son Veriyor?

Yemeksepeti şirketinin CEO'su Nevzat Aydın, uygulamanın kullanıcıların gözünden düşmemesi adına çok düşük puanlı restoranlarla; uyarıları dikkate almayıp düşük seviyede hizmet vermeye devam ederlerse iş birliğine son verdiklerini belirtiyor.

Bir cevap yazın