Yemek Yerken Dikkat Edilmesi Gereken 8 Şey

Yemek yemek basit bir olay gibi görünse de aslında ortalama bir insan, ömrünün, yine ortalama 4.5 yıl kadar bir zaman dilimini yemek yemeye harcıyor. Peki ömrümüzün 4.5 yılını ayırdığımız yemek yeme olayını ne kadar önemsiyoruz? Yemek yemek her ne kadar bu süre içerisinde gerçekleşse de sağlığımıza bıraktığı etki ile tüm yaşamımızı etkiliyor. Bu yüzden farkında olarak yemek yemek ya da yemek yediğinin farkında olmak oldukça önemli. Bu yazımızda sizler için yemek yerken dikkat edilmesi gereken şeyleri derledik... Bakalım daha doğru beslenmek için nasıl yemek yemeliymişiz. Keyifli okumalar...

 1. Yemeğinizi dikkatinizi dağıtmadan, başka şeylerle uğraşmadan yavaş yavaş yiyin. Bu farkındalığınızı artıracak ve yemekten maksimum oranda haz ile doyum almanızı sağlayacaktır.
 2. Lokmalarınızı hemen yutmayın, uzun uzun çiğneyin. Bu yemek sürenizi uzatacak daha fazla tüketmeden doymanıza neden olacaktır. Ayrıca uzun uzun çiğnemek besinleri daha kolay sindirmenize yardımcı olur. Bu da zayıflamanızı yani daha kolay kilo vermenizi sağlar. Unutmayın, sindirim ağızdan başlar...
 3. Sadece fiziksel açlığa kulak vermek sizi tıka basa yemeye iter. Hissettiğiniz şeyin gerçekten açlık olup olmadığını düşünün. Bazen depresyon anında ya da duygusal tepkimelerin yoğun yaşandığı anlarda bir şeyler yeme ihtiyacı doğabilir. Bu anların farkında olarak tüketim yapılması sağlığınız için daha faydalı olacaktır.
 4. Yerken renklere, kokulara dokulara ve lezzete odaklanın. Böylece yemeğin gerçekciliğin farkında olacak ve daha fazla lezzet alacaksınız.
 5. Yemek yerken suçluluk ya da endişe hissediyor musunuz? fark edin...
 6. Yemenin anlık bir açlığı gidermek yerine, bütünsel sağlığınıza hizmet ettiğini
  hatırlayın.
 7. Yediğiniz yemeğin duygularınıza nasıl etki
  ettiğini gözlemleyin. Sizi mutlu mu ediyor yoksa huzursuz mu ediyor?
 8. Yemeğinizi takdir edin, arkasındaki emeği
  ve doğanın gücünü hatırlayın. Böylece daha az israf daha çok şükür ve bu da bereketi beraberinde getirecektir.

Afiyet olsun... 🙂

Bir cevap yazın