YEDEK ARI

 

Kraliçe balarıları,her şey yolunda giderse ik veya üç yıl yaşıyor. Oysa ABD' deki arı yetiştiricileri son on yılda yaşam sürelerinin yarı yarıya kısaldığını bindiriyor ve araştırmacılar bunun nedenini saptamaya çalışıyor. Bu durum ,parazitler , böcek ilaçları ve yaşam alanı kaybı gibi birçok etkeni bağlanan endişe verici bal arısı ölümlerinin gizemi etrafındaki birçok sorudan biri.

Ürettiği leziz ve doğal tatlandırıcının yanısıra bal arısı tarımada çok önemli bir hizmet veriyor : Polen yayma elman bademe birçok ürün balarısı olmazsa çok zarar görür. Kuzey Karolina eyalet Üniversitesi'nden böcekbilimci David Tarpy, ABD deki arı yetiştiricilerinin yüzde 90'ının bu işi hobi olarak yaptığını, ancak kovanların çoğunun büyük ölçekli şirketlere ait olduğunu söylüyor.

 

Arı kolonilerinin çöküşü , genel olarak gıda üretimi açısından yıkıcı olabileceği için bilim insanları yeni seçenekler arıyor . Bugün ABD'deki balarılarının çoğu İtalya kökenli ve varroa akarı adı verilen bir zararlıya karşı savunmasız. Oysa Rus arıları bu zararlıya karşı daha dayanıklı ve bahçelerinde arı yetiştirenler de bunun yararını görüyor. tarpy'ye göre sorun ,Rus balarılarının italyanlara kıyasla daha az bal yapması ve büyük boy çiftliklerde polen yayma görevinin gerektirdiği seyyah doğaya sahip olmaması .

ABD Jeoloji Araştırmaları'ndan yaban hayatı biyoloğu Sam Droege,bir başka seçeneğin Kuzey Amerika'ya özgü yabani arı türlerine kucak açmak olduğunu söylüyor . Genelde pirinç tanesi büyüklüğünde olan bu arılar, polen yapma görevini eksiksiz yerine getiriyor ve insanı nadiren sokuyorlar. Bazı kişiler için olumsuz yanı, bu yabani arıların hiçbirinin bal yapmaması. "Ama istersek ,"diyor Droege. "Balı başka ülkelerden satın alabiliriz".

 

Not :Balarısı Apis mellifera (üstte) Avrupa, Ortadoğu ve Afrika'ya özgü . Kuzey Amerika'nın en bilinen arılarından biri olan A.mellifera'nın durumu tehlikede.

 

Www.facebook.com/acikvenetinternet

Www.instagram.com/acikvnet

Www.twitter.com/acikve_net

 


Bir cevap yazın