YE, İÇ, DİKKAT ET

Besin bilimciler durmadan gıdaların sağlık üzerindeki etkilerini araştırıyor Cleveland kliginin sağlık müdürü Doktor Michael Roizen
Zeytinyağı ve çay da dahil Bu sayfadaki her gıdanın, son 25 yılda 20yi aşkın araştırmaya konu olduğunu söylüyor. Neden mi?Bunların ya hiç umulmadık faydaları ve faydaları var diyor ya da yaygın tüketiliyor ve risk taşıyorlar bazı yiyeceklerin el üstünde tutulmasının nedeni Örneğin Amerika'da nar ve Antep fıstığı Bu yiyecekler üzerinde yapılan araştırmaların maliyetinin üretime ve satışlara hakim büyük bir şirket tarafından karşılanıyor olması oysa Roizen, sponsorlu araştırmaların bilimi gölgeleyebileceğini söylüyor Örneğin Amerika Birleşik Devletleri'nde ulusal süt ürünleri Kurumu'nun süt yoğurt peynir ve diğer ürünlerin gerçek besin değerine kitlelere tanınmasını sağlayan devir pazarlama kolu var bazı süt ürünleri sağlıklı kabul edilen lesitin adlı birbirlerine sahip ancak lesitin bağırsaklarda bakterilerle etkileşime girerek iltihaplanmaya yol açan ve hastalığa neden olan trimetilamin adlı bir bileşen ortaya çıkarıyor Yumurta sarısında da lesitin olduğu için Roizen olabildiğince az tüketilmesini öneriyor.
Fazlaca araştırılan yiyecekler her zaman tüketilmesi gerekenler olmuyor Roizen tereyağı,peynir ve bol et üzerinde yoğunlaşan düşük karbonhidratlı beslenme alışkanlıklarından kaçınılması gerektiğini söylüyor otla beslenen hayvanların sağlıklı gibi duran etinde dahi trimetilamin ortaya çıkaran kametin bileşeni oluyor. Hayvan ister otla beslenen ister tahıllar, protein yine aynı protein diyor Roizen kırmızı şarap ve zeytinyağı en çok araştırılan 2 gıda. Et ve süt ürünlerinin negatif etkisini azaltıyor ama alkol zararlı zeytinyağı fazla kalorili.
En iyi yaklaşımının ,dürtülerin değil bileşiminin peşinden gitmek olduğunu söylüyor Roizen sebze yiyin et yerine somon ve deniz kalabalığını tercih edin ,çünkü yağ açısından zengin,civa açısından zayıf bir çok Türe göre bunlarda daha fazla faydalı balık yağı var. Sade kahve tüketin karaciğere faydası olabilir atıştırmalık olarak kuruyemişin ama fazlası olmasın tatlı olarak da bir parça bitter çikolata yeterli.


Bir cevap yazın