Yaza Özel Detoks Tarifleri Nelerdir?

Tariflerimize geçmeden önce detoks gerekli midir? sorusuna kısaca yer vermek istedik. Günlük yaşamda insan çok fazla zararlı madde ve sentetik kimyasalla iç içe. Sağlıklı yaşamak için insanın bunları vücudundan uzaklaştırmaya ihtiyacı var. Burada vücut tek başına detoks için yeterli midir? sorusunu sorabiliriz. Cevabı ise evet. Çünkü vücudumuzda detoks işini sürekli gerçekleştiren harika bir sistem mevcut aslında. Örneğin; ince bağırsaklarımızı kaplayan lenf dokusu zararlı maddelerin besinlerle birlikte kana karışmasını engeliyor, böbreklerimiz günde 200 litre kan süzerek üre gibi toksinlerin idrarla dışarı atılmasını sağlıyor, karaciğer ise aldığınız alkolü dönüştürüyor. Buna göre detoks için düzenli uyumak ve düzenli egzersiz yapmak bunun yanında sağlıklı beslenme ve bol su tüketimini alışkanlık haline getirmek yeterli gibi görünüyor. Çünkü vücut detoksu kendi başına yapabilecek güçte. Tabii bu konuda vücuda yardım etmek sağlıklı beslenme konusunda devreye giriyor. Biz de bu yazımızda sizler için vücudumuza yardımcı olacak yaza özel sağlıklı detoks tarifleri hazırladık. Sağlıcakla...

Anti-inflamatuar Tonik

MALZEMELER:

1 kavun
1 Misket Limon
1küçük taze zerdeçal
Yarım Jalapeno
8 fesleğen yaprağı
1 bardak (250 ml) hindistan cevizi suyu

YAPILIŞI:

Kavunu soyun ve çekirdeklerini ayırın. Limonu soyun. Limon ve kavunu meyve sıkacağı için dilimleyin. kavun, zerdeçal, jalapeno, fesleğen ve limonları bir meyve suyu sıkacağına yerleştirin ve makineyi çalıştırın. Suyu bir bardağa dökün, hindistan cevizi suyunu karıştırın ve mümkün olan en kısa sürede tüketmeye çalışın.

Koyu Kırmızı İksir

MALZEMELER:

1 limon
3 domates
2 salatalık
1pancar

YAPILIŞI:

Limonu soyun. Meyve sıkacağı için domates, salatalık ve pancarı kesin. Domates, salatalık ve pancarı meyve suyu sıkacağı besleyicisi ne yerleştirin ve makineyi çalıştırın.

Turuncu Lezzet

MALZEMELER:

1karanfil
sarımsak,
zencefil topuzu
2 adet cennet hurması
8 havuç

YAPILIŞI:

Sarımsakları soyun. Sarımsak, zencefil, marul ve havuç bir meyve sıkacağı besleyicisine yerleştirin ve makineyi çalıştırın en kısa sürede tüketin.

Yararlınılan Kaynaklar: Food Time Dergisi, TwitBurc Dergisi

Bir cevap yazın