Yatak Odalarında En İyi Uyku Sağlayan Bitkiler

Sizde onca yöntem denemenize rağmen kaliteli uyku çekemeyenlerden misiniz?  O zaman bu yazımıza bir göz gezdirmenizde fayda var.

Kaliteli bir uyku için yatak odanızın dizaynı, konforu hatta yatak odasını süslediğiniz çiçekler, bitkiler bile oldukça önemli; çünkü bitkiler sadece görüntü açısından değil yaydığı kokular, hava temizleme özellikleri ve verdiği enerjiler sayesinde de insan fizyolojisini etkiliyor.Ünlü bir dekoratör olan Peter Marino bazı bitkilerin iyi bir uyku çekmenize yardımcı olduğunu söylüyor. Biz de bu yazımızda sizler için daha hızlı uykuya damanıza yardımcı olacak yatak odası bitkilerini derledik...

Paşa Kılıcı

Bakımı fazla meşakkatli olmayan Paşa Kılıcı bitkisi, NASA'nın en iyi hava temizleyici bitkiler listesinde yer alıyor. Paşa kılıcının ortamdaki  benzen, formaldehit, ksilen ve tolüeni filtrelediği ve uyurken daha temiz hava solumaya yardımcı olduğu yapılan araştırmalarla kanıtlanmış... Karbondioksiti geceleri oksijene dönüştüren Paşa Kılıcı bulunduğu yatak odalarında sunduğu hava kalitesi ile alerjilerin de önüne geçerek kaliteli bir uyku sağlayan bitkiler arasına giriyor.

Pothos Sarmaşığı

Pothos Sarmaşığı bakımı kolay bitkiler arasında yerini alıyor. Çok fazla ışık gerektirmeyen Pothos Sarmaşığı bulunduğu ortama müthiş bir görününüm katmakla kalmıyor ayrıca hava temizleme özelliği ile rahat bir uyku çekilmesine de yardımcı oluyor.

Kurdele Çiçeği

İsmi gibi görüntüsü de oldukça sempatik olan Kurdele Çiçeği'nin havayı filtreleme özelliği vardır. Tıpkı temizlik takıntılı anneler gibidir ve havayı daha çok temizleyebilmek için bol miktarda çiçek üretir. Üstelik kökleri sayesinde besin depolayabilen Kurdele Çiçeği'ni sulamayı unutsanız bile hemen ölmeyecektir. Hem bakımı hem büyütmesi kolay olan bu bitki sağlıklı, rahat ve kaliteli bir uyku çekmenize yardımcı olacaktır.

Lavanta

Lavanta müthiş kokusu ile çoğu kozmetik ürünlerinde kullanılır. Lavantanın kokusu kaygıyı ve stresi azaltır. Yeterli ışık var ise evde lavanta bakımı oldukça kolay... Lavantanın yaprakları ve çiçekleri insanların
rahatlamasına, ruh halini iyileştirmesine ve uykusunu almasına yardımcı olur. Bu nedenle ev içerisinde özellikle yatak odasında tercih edilebilir.

Eğrelti Otu

Marino, "Eğrelti otunun içerdiği yüksek klorofil, antimikrobiyal ve antioksidan madde sayesinde içinde bulunduğu ortamın havasını temizler." diyor. Üstelik kalp çarpıntısına iyi gelen Eğreltiotu bitkisi rahat ve huzurlu bir uyku çekmenize yardımcı olur.

Gardenya

İsmini İskoçyalı botanikçi Alexander Garden'dan alan ve açtığı beyaz çiçeklerle müthiş görüntüsünün yanında güzel kokular da yayan bir bitki. Tüm bunların yanında ise stresi azaltarak daha iyi bir uyku uyumanıza da yardımcı oluyor. Doğal bir yatıştırıcı bir etkisi olan Gardenya'yı sizce de şehir hayatının olumsuzluklarına karşı savaşmak için evinizde, odanızda bulundurmanız gerekmiyor mu?

Benjamin

Benjamin, havada, mobilyalarda ve halıda bulunan formaldehit ve benzen ve gibi maddeleri temizler. Bu nedenle ev hijyeni için olmazsa olmazlar arasındadır. Temiz bir oda ise iyi bir uyku için oldukça önemlidir.

Areka

Her daim yeşil kalan Areka bitkisi kış yaz farkı gözetmeksizin oda sıcaklığında bakılabilir. Areka burun ve sinüs tıkanıklığını azaltarak sağlıklı bir uyku alınmasını sağlıyor ve yaşam kalitesini iyileştirtiriyor. Yatak odasına yerleştirilen areka, ortamın havasını temizleyerek toksiklerden arındırıyor.
Bir cevap yazın