Yaşlılarımıza Saygı - Ersin Çevik

Toplu taşıma araçları, bekleme salonları ve hatta bir takım kuyruklar. Bu bahsettiğim yerlerde öncelik bakımından bir çok yaşlı insanımız ayakta durmak yüzünden ağrı ve yorgunluk hissi yaşıyor. Buna engel olmak aslında çok kolay.  Empati kurarak Anne, baba, dede, anneanne, babaanne ve bir çok yaşlı akrabamızı düşünerek yaşlılara yer verme hassasiyetine daha önem verebilmek pek tabii mümkündür.

Çoğu kez şahit olduğumuz, görmezden gelinen hazin bir manzara. Yaşlı teyzeler ve dedeler ayakta yolculuk yaparken, genç delikanlılar / gencecik kızlar hiç bir şey olmamışcasına, hiç yaşlanmayacakmışcasına vicdanlarını körleştiriyorlar ne yazık ki.

Bu gidişatı, bu vurdumduymazlığı bozmak için, yaşlılarımıza ve büyüklerimize yer vermemin şuurunu kazanmak için farkındalık oluşturmak isteyenlerdenim.

Bu sebeple aktif olarak otobüslerde diğer sosyal mecralarda bu konunun önemine binâen vicdanlara dokunabilecek şekilde yazıların yazılması ve afişlerin yapıştırılmasını önerme ricasında bulunuyorum. Bu konu çok önemli. Bir yaşlı insanımız ayakta türlü zorluklarla yolculuk ediyor dakikalarca ve biz gençler bunu görmüyor " görmezden geliyorsak " bunun ivedi bir şekilde düzelmesi gerekir.

Otobüslerde yazılı olan yaşlılara yer veriniz yazısı yeterli değildir.

Daha içten bir dille, daha vicdanlara dokunulabilecek bir dille etkili yazılar asılması, hatta daha ötesinde bu konuda video, görseller ile desteğin zenginleştirilmesi gerektiğini düşünmekteyim.

Ayakta yolculuk yapmanın ne kadar zor olduğunu bilmeyenimiz yoktur. Sıradan bir konu gibi görünse de aksine çok önem arz etmektedir. Bizim sahip olduğumuz saygı, sevgi, gelenek, görenek, örf ve adetlerimize kirli ellerini sürenler ne yazık ki bir çok noktada benliğimizi / değerlerimizi unutmamıza neden olmuşlardır. Bu bariz bir gerçektir.

Her ne kadar unutturulmaya çalışılsa da değerlerimiz, biz unutmamak ve unutturmamak için mücâdeleye devam edeceğiz Allah'ın izniyle.

Unutmayalım, yarın bizler de yaşlanacağız.
Ve bizler o zaman gelip çattığı vakit, ayakta sızım sızım acı çekerken veya yorulurken gençlerin gözüne bakmayalım " Acaba hangi delikanlı yer verecek " diye.

Bu şuuru yeniden kazanalım ve kazandıralım inşâAllah.

Not : Yazıyı direk paylaşabilir veya yazıyı kopyalayıp kendiniz yazmış gibi de sosyal medya hesaplarınız da paylaşabilirsiniz. Niha-i Amaç, bu yazıyı okuyup yer verebilecek bir gence vesile olabilmektir.

Allah hepinizden razı olsun.
Es-Selâmun Aleyküm.

Ersin Çevik

1992 Ankara Doğumlu olan Çevik, Kamu Yönetimi mezunudur. Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) Ankara İl Teşkilat Koordinatörü yardımcısı ve KUTAD Ankara Koordinatörü olarak STK Görevlerini yürütmektedir. Çeşitli sitelerde köşe yazısı yazar ayrı zamanda bir kitap çıkarma hazırlığındadır. Gitar & Bağlama çalıp, şarkılar söyler. Şiir okur, araştırır, durmadan üretme hevesinde kendini geliştirme gayretindedir. Açık ve Net'in koordinatörü ve yazarıdır.

Bir cevap yazın