YAŞLANMAYA KARŞI HÜCRESEL TEMİZLİK

 

YAŞLANMAYA KARŞI HÜCRESEL TEMİZLİK

Yaşlanmaya karşı hücresel temizlik, vücudun ’emekli’ olarak adlandırdığımız kısımları, ölü hücreleri temizlemek demektir.Bu hücreleri temizleyerek yaşlanmanın yavaşladığını söyleyebiliriz.Vücuttaki hücrelerimiz yaşlandıkça bir nevi onlarda artık emekliye ayrılıyorlar.

Yaşlanan bu hücrelerimiz emekliye ayrıldığında artık bölünüp  büyümeye başlıyor.Bunun adına biz senesens diyoruz.

Bu senesens yaşlanmakla beraber artış gösteren hücrelerimiz bazı hastalıklarla da ilişkisi olduğunu söyleyebiliriz. Hastalıklarımız bu hücrelerin ne kadar oranda yaşlanacağı konusunda etkili oluyor.

Bir üniversitenin deneyi sonucunda fareler üzerinde bir araştırma yapmak isterler ve fareler üzerinde bir deney yaparlar.Bu fareleri birkaç ay gözlemleyip hücrelerinin temizlenmesinin sonucunu görürler ve artık gitgide yaşlanmanın da yavaşladığını gözlemlenmiştir.

Bu deney yapılan farelerin genç, dinamik, daha sağlıklı oldukları gözlemlenmiş olup rapora olarak kayıt altına alınmıştır.

Bu hücrelerin p16 proteniyle alakalı bir durumu vardır.Çünkü protein üretildiği genler müdahale edildiğinde hücre sayılarının gitgide azaldığını görünce hücreleri diğer fareler üzerinde de temizlemeye karar verip onlar üzerinden de tekrar bu deneyi yapmaya karar verilir.

Özel bir teknik sistem  kullanılıp bu hücrelerin temizlenmesi sayesinde bu deney gören farelerin son derece sağlıklı ve genç kalmadıkları gibi  daha uzun bir ömür yaşadıklarını görmek mümkün olmuştur.

Şimdi artık bu deneyin insanlar üzerinde de uygulama yapılması için çalışmalar hızla devam ediyor.

Bu yaşlanma konusunda ilk başta bireylerin sigara alkol vb. şeyleri tüketmemesi bireyler için bir dezavantaj olduğunu söyleyebiliriz.Sağlıklı bir yaşam için öncelikle düzenli bir beslenme, huzurlu  bir yaşam tarzı ve kişinin stresli ortamlardan uzak durması gerekir.

Makyaj konusunda da çok dikkatli olup pek fazla günlük hayatta makyaj yapmaktan kaçınmak gerekir.

Her gün makyajlı bir yüz insanı ister istemez hücrelerine nüfuz eder ve bu da kaçınılmaz olan yaşlanmaya davetiye çıkartır.

Daha çok doğal halimizle ek besin ve vitamin takviyeleriyle doğru sağlıklı bir hayat sürmemiz bizim hücrelerimiz açısından büyük önem taşır.Her şey aslında kendi elimizde.Ne kadar  dikkatli olur, yapay olan her şeyden uzak durursak daha sağlıklı ve kaliteli bir ömür sürmemiz kolaylaşır.

Www.instagram.com/acikvnet

Www.twitter.com/acikve_net

 


"Bu dünyada herkes bir şey olmaya çalışırken sen bir HİÇ ol. Menzilin yokluk olsun. İnsanın çömlekten farkı olmamalı. Nasıl çömleği tutan dışındaki biçim değil içindeki boşluk ise, insanı ayakta tutan da benlik zannı değil, hiçlik bilincidir." Hz. Mevlana

Bir cevap yazın