Yasadışı Sızmalara Karşı Aselsan İhtar Anti-Drone Sistemi

Tamimiyle yerli bir üretim olan dron-savar.

Aselsan aracılığıyla üretilen “İhtar” adındaki bu anti-drone sistemi, 40 kilometrelik menzile sahiptir. Merkezi komuta kontrol sistemiyle yönetilen İhtar, hareketli hedefleri tespit ederek takip edebiliyor. Aynı zamanda içerisinde sinyal kesici (jammer) de bulunuyor.


İhtar cihazı hali hazırda TBMM‘e çatısında yerleştirilmiş bir biçimde görevinin başında bulunuyor. TBMM‘ye kadar yaklaşmış olan dronlar, İhtar‘ın yollamış olduğu sinyallerle etkisiz hale getiriliyor. Sonunda herhangi bir gelişebilecek olan olağanüstü durumlara karşı önceden tedbir ve önlemler alınmış, tehlike tam anlamıyla engellenmiş oluyor.

Aselsan, şimdiden Malezya vb. ülkelere ihracını gerçekleştirdiği bu İhtar isimli Anti-Drone Sistemi‘nin kullanım alanlarını şöyle açıklıyor;

Kullanım Alanları

  • Kritik Tesislerin korunması
  • Yasadışı sızmalara karşı sınır güvenliği
  • Kalabalık organizasyonların korunması
  • Farklı Konfigürasyonlar (sabit, taşınabilir vb.)

7/24 her türlü hava koşullarında çalışabilen İhtar, 360° sürekli tarama yapabiliyor. Üstelik sürü halindeki saldırıları da kolayca önleyebiliyor.


"Bu dünyada herkes bir şey olmaya çalışırken sen bir HİÇ ol. Menzilin yokluk olsun. İnsanın çömlekten farkı olmamalı. Nasıl çömleği tutan dışındaki biçim değil içindeki boşluk ise, insanı ayakta tutan da benlik zannı değil, hiçlik bilincidir." Hz. Mevlana

Bir cevap yazın