Yarasalar Neden Ters Durarak Uyur?

Yarasa, memeli gruptan gelen bir hayvandır ve uçabilen tek türdür. Bu canlılar, Antartika ve Kuzey Kutbu etrafındaki birkaç bölge haricinde neredeyse dünyanın her yerinde yaşarlar.

Karanlık olduktan sonra aktif yarasa, bir özelliği ile geceleri nesneleri yollarını belirlemek ve bulmak kabiliyeti olan mükemmel bir yaradılışa sahiptir.

Yarasalar çok çeşitli hayvan türlerinden oluşur. 1200'den fazla türü vardır. Dünyadaki bazı bölgelerde bu türlerin çoğu çok büyüktür yarasalar yemek olarak, meyve, böcekler, nektarlarla ve buna benzer bir çok çeşitli yiyecek yerler. Çiçekler ve diğer hayvan kanları bu yiyeceklere dahildir.

Yalnızca gece dışarıda görülebildikleri ve küçük oldukları için bazı insanlar yarasaların nadir olduğu görüşünde olsalar da, aslında neredeyse dünyanın her yerinde çok yaygındırlar.

 

Bir çoğumuz tarafından merak edilen yarasaların neden baş aşağı uyuduğu sorusuna ...gelince yarasaların, kemikleri, arka bacakları çok hafif ve zayıf olduğundan vücut ağırlığını taşımak için dikey dururlar. Yarasalar gündüz uyur, ağaç dallarına, mağara tavanlarına veya insan yapılarına (terk edilmiş evler, tüneller, mayınlar gibi) dokunarak, kanatlarını bedenlerinin etrafına sararak dev koloniler halinde toplarlar.

Bazı yarasalar kışın yiyecek ve sıcaklık arayışı için, ılık bölgelere doğru göç ederler. Bazı türleri ise uzun bir uykuda kalabilirler.

 

 

Yaşamın ilk altı ayında, yarasalar anne sütü ile bir grup memeli gibi yaşar, ergenlikte çenelerini geliştirir ve farklı yiyecek yemeye başlarlar. Yarasanın ağzındaki diş sayısı her türe göre değişir ancak genellikle 24 ila 38 yaş arasında değişir.Bu gruptaki hayvanların yiyecek çeşitleri çok çeşitlidir. Çoğu türün böceklerini yiyebilir veya meyve yarasasında olduğu gibi meyveler üzerinde beslenebilirler. Diğer memeliler özellikle büyük memeliler emilir, küçük hayvanlar avlanır. Fareler, kertenkeleler, balıklar, kuşlar ve hatta diğer yarasalar tarafından avlanır. Yarasa bir kuş yakaladığında, mağarasındaki yuvasına taşır ve yalnızca kemikleri bırakır. Yarasa türlerinin yaklaşık % 70'i yarasalarla beslenirler.

 

 

Birçok yarasa meyve yiyor ancak her meyveyi yemiyorlar, yalnızca suyunu sıkıp emiyorlar. Vampir yarasalar ise kuş kanı içerek beslenirler.  Bu tür yarasaların  Güney Amerika ve Orta Amerika kıtanda yaşadığı bilinmektedir.

 

Www.acikve.net
Www.instagram.com/acikvnet
Www.twitter.com/acikve_net
Www.facebokk.com/acikvenet


Bir cevap yazın