Yarasa kaynaklı virüslerin ölümcül olmasının sebebi nedir?

Sars, Mers, Ebola, Marburg ve Covid19 vs. gibi ölümcül virüslerin kaynağının yarasalar olmasının sebebi nedir?

 

eLife'da Şubat 2020'de virüsler ve yarasalar ile ilgili yeni bir araştırma yayımlandı. Buna göre, yarasaların vücutlarına giren virüslere karşı gösterdiği aşırı agresif bağışıklık tepkisinin, virüslerin devamlılıklarını sağlayabilmek için çok daha hızlı biçimde üremesine neden olabileceği anlaşıldı. Yani yarasaların bağışılıklık sistemi ne kadar sert tepki veriyorsa virüslerde o kadar sert karşılık veriyor ve hızla üremeye başlıyor. Bu yüzden de, bu virüsler, ortalama bir bağışıklık tepkisine sahip, insanlar gibi bağışıklığı çok da güçlü olmayan diğer memeli hayvanlara sıçradığında ölümcül bir hâl alıyor.

Yarasalarda virüslere karşı savunmayı stabil kılmak için buna sürekli hazır olda beklemeye bir bağışıklık sistemi bulunuyor. Yarasalardaki viral enfeksiyonlar, virüslere karşı hızlı bir savaş açar. Ve ani bir tepki ortaya koyar. Bu yarasaları virüslere karşı korur. (Anlaşılan o ki yarasalar sürekli aktif halde olan savunma sistemiyle virüslerle yaşamayı öğrenmiş) Ancak bu durum virüslerin çok daha hızlı bir biçimde
üremesine neden olur. Böylece yarasalar virüslerden ölmezken büyük bir taşıyıcı olurlar. Bu nedenle virüs eğer insanlara ya da daha düşük bağışıklık sistemi olan canlılara bulaştığı zaman yüksek ölüm oranlarına neden oluyor.

 

Bu araştırma sonucuna göre yarasaların yaşamlarını tehdit edildikçe insan ve diğer canlıların da hayati tehlikesi artıyor. 

 


Bir cevap yazın