YAPAY ZEKA BİZİ İNSANSIZ ŞİRKETLERE Mi GÖTÜRÜYOR?

 

Yapay zeka konusu olduğunda akla ilk gelen ve korkulan senaryolardan biri olan "yakın gelecekte robotların ve makinaların mesleklerimizi elimizden alması" tehlikesi sanıldığı gibi gerçekleşecek mi?

Ülkemizde yapay zekada gelinen son durum ne şu an için? Dünya ile kıyaslanacak olursanız eksilerimiz ve artılarımız neler?

 

 

Önce dünyaya bakacak olursak yapay zekanın dünyaya 2010'dan beri yaklaşık % 60'lık bir büyüme oranın da ilerlediğini görüyoruz. Bu devrime dünyada liderlik eden ülkeler;

1- Çin
2- Amerika
3- İngiltere
4- Almanya'dır.

Yapay Zeka günümüzde kurumsal alanda olduğu kadar bireysel yaşamımızda da çok yaygın kullanılmaya başlandı. Cep telefonumuz hobi amaçlı kullandığımız Drone'ler fotoğraf makinaları akıllı saatler arabalar gibi birçok cihaz yapay zeka ile çalışan uygulama ve özellikleri kullanımımıza sunmaktan.

Telefonlarımız da Siri cortana Alexa Google Assistant gibi konuşmamızda tanıyıp anlayan ve cevaplar üreten kişisel asistanlar bunlara en güzel örnekler olabilir. Bunun yanında tüm sektörlerde kurumsal alanda Finans Lojistik üretim satış satış sonrası insan kaynakları gibi tüm iş süreçlerinde yapay zekanın yaygın olarak kullanıldığını görüyoruz.

Çin'de ten Cent Ali Baba ve Baidu firmaları Amerika'da Apple IBN Microsoft Google Facebook ve Amazon İngiltere'de deepmind ve Almanya'da Max Planck Society Porsche Daimler ve Bosch ile birlikte Yapay Zeka çalışmalarında dünyada öncülüğü ellerinde tutuyor.

 

 

Çin Yüksek Teknoloji ve yapay zekaya geçen sene yaptığım 217 milyar dolarlık yatırımla dünyanın ilerisinde hayatına geçirmişler bile. Su ve kanalizasyon borularında içindeki çatlakları tespit için bir robot balık bile üretmişler.
2016 yılında dünyada yapay zekaya ayrılan 40 milyar dolarlık harcamanın yüzde doksanı Google ve Baidu'nun yaptığını görmekteyiz. Tüm bu önce ülkelerde bilgi ve teknolojinin bir bakanlık düzeyinde (Ulusal Bilim Ve Teknoloji Kurulu Ya da Bakanlığı) stratejik olarak ele alındığını ve her yönüyle desteklendiğini görüyoruz. Yani tetikleme tümden gelimle oluyor. Kişi ve kurumlar da bu konuda yaptıkları çalışmalarda dolayısıyla daha kolay destek buldukları gibi fikir haklarının korunması konusunda daha bilinçli davranıyorlar.

 

 

Www.instagram.com/acikvnet

Www.twitter.com/acikve_net

 


Bir cevap yazın