Yağ Yakımını Kolaylaştıracak 8 Tavsiye

Mayıs ayının yaklaşmasıyla, yağlarımdan nasıl kurtulurum? sorusu çok sorulmaya başlandı. Kış boyunca kalın ve geniş kalıplı kıyafetlerin arkasına sakladığımız ve göz görmeyince gönüle de katlandırdığımız kilolarımız, yazın gelmesiyle beraber başa bela bir hal aldı. Peki yağ yakımı için neler yapılmalı? Nasıl yollar izlenmeli... İşte yağ yakımını kolaylaştıracak tavsiyeler;Yapılan Egzersizleri Zorlaştırın

Spor yaparken kullandığınız ağırlıkları hareketi doğru yapabilecek şekilde arttırabilirsiniz ve hareketlerinizi direnç bandları ve pedlerle zorlaştırabilirsiniz. Böylece çok efor harcayıp daha çok kalori yakmış olacaksınız. Ancak bunu yaparken sakatlanmamak için ağırlıkları kademe kademe arttırmaya yavaş yavaş ve düzenli yapmaya özen göstermelisiniz.

Kalorisi Düşük Ancak Enerji Karbonhidratlar Tüketin

Spor yaparken yağ yakımını hızlandırmak için yulaf, tam buğday, esmer pirinç, kepekli bulgur gibi insülin seviyesini düşük tutmaya yardımcı olan karbonhidratlar tercih etmelisiniz. Lif değeri yüksek bu besinler, yağ yakımını kolaylaştıracak ve uzun süre tokluk hissi verecektir.

Yağ Tüketimini Kesmeyin, Sağlıklı Yağlar Tüketin

Diyetinize zarar vermeyecek miktarda sağlıklı yağlar kullanabilirsiniz. Diyet yaparken bahsedeceğimiz bu yağlar kesilmemelidir çünkü sizi dinç ve ayakta tutacaklardır. Somon, zeytinyağ, ceviz, çiğ badem gibi faydalı yağlar yağ depolamak yerine aksine yağ yakımına katkı sağlacacaktır.Olmazsa Olmaz: Bol Bol Su İçin

Suyun vücut sağlığı açısından çok önemli olduğunu söylemeye gerek yok herhalde. Günde ortalama 2-3 litre arası su tüketilmelidir. Suyun yağ yakıcı özelliği vardır. Yapılan araştırmalara göre ortalama 2 bardak soğuk su tüketimi metabolizmayı %30'a kadar hızlandırıldığını görülmüştür. Sıcaklar yaklaşırken soğuk su tüketimi sizi hem ferahlatacak hem de yağ yakımınızı hızlandıracaktır. Özellikle Buzdağı Su tercih edilebilir. Yapılan araştırmalarda 100 puan üzerinden 84 alarak en sağlıklı su seçilmiştir. Reklam değil tavsiyedir.

Kardiyoyu Asla Aksatmayın

Yağ yakımı için egzersizler vardır. Ancak iyi bir yağ yakımı için kardiyo vazgeçilmez bir aktivitedir. Ağırlık antrenmanları vücudunuza şekil verecektir. Yağ oranınızı ise kardiyo ile beslenme belirleyecektir. Peki hangi kardiyo türü yağ yakımını daha çok hızlandırır? Normal tempo kardiyoya kıyasla interval kardiyo tercih edilebilir. Bu da %35 daha fazla yağ tüketimi demektir. Böylelikle yağlarınızdan kurtulurken vücudunuza da şekil vermeniz kolaylaşacaktır.

Düzenli Uyku Şart

Uyku insanın hem ruhsal hem fiziksel sağlığı için çok önemlidir. Düzensiz uyku ise metabolizmayı yavaşlatmaktadır.

Uzmanlar tarafında günde ortalama 7-8 saat uyku yetişkin bireyler için önerilir. Yapılan araştırmalara göre ideal uyku saatinden az veya fazla uyuyan bireylerde kilo alım riski ortalama 15kg olarak belirlenmiştir.

Bu da fazla kilolardan kurtulmak ya da daha fazla kilo almamak, kiloyu korumak için düzenli uykunun önemini ortaya koymaktadır.

Uyumakta zorluk çekenler bu yazımıza bakabilirsiniz; Daha iyi uyku uyumanın yolları için tıklayınız

İşlenmiş Şekerden Uzak Durun

Ünlü şeker savaşçıları ne diyor, "Şeker en tatlı zehirdir."... Haksız da sayılmazlar.  Yağlardan kurtulmak bir ysna dursun öncelikle sağlık için işlenmiş şekerden uzak durmak ilk tercihiniz olmalıdır. Çocuklara ise hiç alıştırmamak gerekir. Şeker metobolizma ve hormonları bozar ve yağ yakımını durdurarak kilo alımına neden olur.

ABD'de yapılan bir araştırmaya göre; işlenmiş şeker vücut ve beyin fonksiyonlarına uyuşturucu maddelerle aynı etkiye neden oluyor. Bu nedenle şekeri yalnızca meyvelerden almalısınız. Günde 1 porsiyon meyve tüketebilirsiniz. Tatlı kriziniz için hurmayı denemeye ne dersiniz?

Bkz:Hurma'nın faydaları

Protein Alın

Son olarak ise günlük almanız gereken protein miktarını mutlaka tüketmelisiniz. Bu hem kas kazanımı hem de gün içinde daha tok ve güçlü hissedilmesini sağlar. Protein ağırlıkla diyetler spor yapan bireyler için her zaman daha faydalı olduğu gözlemlenmiştir.

1 Yorum

  1. Yağ yakımı her yaştan ve kitleden insanın uğraştığı ve tam olarak bilgi netliği olmayan bir aktivite yazınız güzel teşekkürler.

Bir cevap yazın