WOLFGANG AMADEUS MOZART (1756-1791)

MÜZİSYEN VE BESTECİ

Öne Çıkan Nitelikleri

Gülmeyi, eğlenmeyi çok seven bir daha mizahı yüksek, küçük şeylerden bile zevk almayı beceren, neşeli, esprili ve aşırı iyi niyetli çocuksu müthiş bir kulak gücü olan, yani müziğe çok fazla becerisi olan bir kişidir. Çok büyük müzik kulağı olduğundan dolayı, kulağı keskin ve hassastı. Örneğin bir kemanın bir notanın sekizde bir ölçüsünde akort düşüklüğü varsa bile bunu tespit edebilirdi. Bundan dolayı kötü seslere tahammülü yoktu. Hayatın tadını çıkarmayı bilen ve gününü geldiği gibi yaşa felsefesi ile devam ettiren, devrime ayak uyduran bir düşünür olarak da bilinmekte.

Günlük Yaşamı

Düzenli yaşamayı seven, kendine bakan, bakımlı giyimine kuşamına dikkat eden, entellektüel bir insan olan müzisyen, ta küçüklüğünden beri alışkanlık haline geldiğinden dolayı sabahleyin altıda uyanır gece de bir civarında uyurdu. Gün içerisindeki yaptığı şeylerde, sabah 9'a kadar bestelerini çalışır ve 9'dan saat 13'e kadar müzik dersi almak isteyen kişilere müzik dersi verir, ardından saat 2 civarlarında kendisi için çok önemli olan bir öğünü yerdi. Akşam 6 civarında yeniden çalışmaya başlar, 11'e kadar bu çalışmayı sürdürür, 11 ile 1 arasında da geri kalan sosyal aktivitelerini yerine getirir ve saat 1'de de günü sonlandırırdı.

Uyku ve Beslenme

Uyku düzeni olmayan ve beslenme alışkanlığı çok fazla olmayıp düzensiz olduğu için beslenme tarzının nasıl olduğu bilinmemektedir. Bunun sebebi ise küçük yaştayken sesinin güzelliği keşfedildi, müzik kabiliyeti keşfedilip babası ve ablası ile birlikte Avrupa'nın her yerine konserler vermek için dolaştıklarınıdan dolayı, düzenli bir hayatı olmaması ve bu düzensiz hayatta yollarda gidip gelmesinden dolayı, birçok hastalığa sebep olacak şekilde kışın at arabalarında yolculuk yaptığı için birçok hastalığa maruz kalmıştır. Beslenme şekli de düzensiz olduğundan dolayı bünyesi zayıftır ve çok çabuk hastalana bilmektedir. Belki de genç yaşında ölmesinin sebebi bu düzensiz hayatıdır. Geçirmiş olduğu hastalıklar tifo, çiçek hastalığı, romatizma gibi. Sürekli Seyehat da olduğundan dolayı, bazen bu düzensizlikten aç kaldığı bile olmaktaydı. Ancak sevdiği bir tek şey bilinmekte o da Türk kahvesi. Bunun dışında bu müzisyenin neyi sevip, neyi sevmediği yemeklerde neyi tercih ettiği bilinmemekte.

 

Fiziksel Aktiviteler

Çok yoğun bir temposu olduğundan dolayı çok fazla aktiviteleri olmamıştır. Ancak dans etmeyi ve bilardo oynamayı seviyordu ve vakit buldukça bunları yapmayı tercih ediyordu.

Tuhaf Alışkanlıkları

Yaşamı boyunca üst düzey insanlarla krallara, kraliçelere konser verdiğin den dolayı, tuhaf denilebilecek alışkanlığı giyimine kuşamına çok fazla özen göstermesi, şatafatla ilgileniyor olması. Ancak bu kadar göz önünde bulunduğu için bu alışkanlığının normal olduğu düşünülebilir.

Dönüm Noktası

Dönemin ünlü müzisyenlerinden olan Haydn'ın öğrencisi olan Mozart müzisyen bir ailenin çocuğu olmasından dolayı şanslıydı. Çünkü babası Leopold Mozart Salzburg başpiskopos okulunun korosunda müzisyenlik yapıyordu. Daha sonra çocuğundaki müzik kabiliyetini keşfedince, kendi işini bırakıp Mozart ile birlikte tüm Avrupa'yı dolaşarak Mozart'ın eğitim almasını ve bu alanda ilerlemesini sağladı ve Haydn Mozart da ilgili şunu söylüyordu "böyle olağanüstü bir yeteneğe yüzyılda bir rastlanır" Hocası olarak bunu söylemesi elbette ki çok önemli bir konu ve böylelikle Mozart müzik hayatına atılmış oldu.

Harika Çocuk

Ben oradan oraya seyahat ederek ülkesini teftiş eden bir kıralım diye sürekli kız kardeşine söyleyen Mozart aslında devamlı seyahat ettiğinden dolayı yorgun olan, hiçbir şekilde dinlenemeyen ve sanılanın aksine maddi sıkıntı yaşayan bir müzisyendi. Kralların, kraliçelerin davetlerinde, soyluların evlerinde müziğini icra etmesine rağmen maddi sıkıntı çekiyordu. Müzik dersleri vermesinin bir sebebi de buydu. Çağın ünlü ressamları resimlerini çizmek için çabalıyor, soylular da eserlerini dinlemek için yarışıyorlardı ve dönemin ünlü kişilerinden olan Voltaire ve Goethe "bu çocuk ilerde en büyük ustalar arasında olacaktır" demişlerdi. ve söyledikleri de doğru çıkmış oldu çünkü ye gelmiş geçmiş en iyi müzisyenlerden birisi.

Altın mahmuz nişanı ve şövalyelik ünvanı (14 yaşındayken aldı)

Çaldığı Enstrümanlar: Keman, klavsen, piyano, virtüöz

Eser Sayısı :626

Ne Yaptı?

35 yıllık kısacık ömrüne 626 Eser sığdırmayı başaran müzik dehası 3 yaşındayken keman ve klavsen çalmaya, 5 yaşından itibaren beste yapmaya başladı. 7 yaşında konçerto yazdı, 8 yaşında ilk senfonisini besteledi. Avrupa klasik müziğini derinden etkiledi.

Hangi Dahilerden Etkilendi?

Johann Sebastian Bach, Joseph Haydn, babası Leopold Mozart başta Spinoza, Kant ve Voltaire olmak üzere aydınlanma çağının tüm düşünürleri.

 

Www.instagram.com/acikvnet

Www.twitter.com/acikve_net

Bir cevap yazın