Vombatların küp şeklinde dışkılamasının nedeni aydınlatıldı

Avustralya'ya özgü bir canlı olan Vombatlar hayvanlar aleminde küp şeklinde dışkı yapan tek canlı olma özelliğine sahip. Bu zamana kadar vombatlar neden küp biçiminde dışkılar sorusunun cevabı bilinmiyordu.

Georgia Teknoloji Enstitüsü'nde araştırmacı olan Patricia Yang, ölen bir Vombat'ın bağırsak yapılarını inceleyerek bu gizemi az da olsa aydınlatmayı başardı. Başlarda makatlarının ya da bağırsaklarının kare biçiminde olacağını düşünen Yang, diğer canlılar gibi silindir bağırsaklarla karlılaşınca işi çıkmaza girdi. Ancak araştırmalarına devam eden Yang, bağırsaklardaki basıncın vombat kakasını şekillendirdiğini sonucuna varmayı başardı. Bu araştırmaya göre Vombat bağırsağı diğer canlıların bağırsaklarına göre asimetrik bir esnekliğe sahip ve bu bağırsakların daha esnek olduğu iki oyuk söz konusu. Bu nedenle vombatların kakaları küp biçiminde oluşuyor.

Yang'ın Vompatların küp şeklinde dışkılaması ile ilgili aydınlattığı bu gizem şimdiden üretim sektörü için dikkat çekici bir gelişme oldu. Çünkü şimdiye kadar insanların küp şeklini elde etmek ya yumuşak maddeyi sertleştiriyor ya da sert maddeyi keserek şekil veriyordu. Vombatlar ise küp şeklini meydana getirmenin yeni bir yolunu insanoğluna göstermiş vaziyette. Konu ile ilgili bilim insanlarının araştırması sürüyor.

 

Bir cevap yazın