Vizyondaki Filmler Nelerdir?

Bu hafta vizyona giren yapımlardan biri Biz Böyleyiz. Film, Hümeyra’nın oynadığı Nezihe adlı karakter sayesinde bütün arkadaşların uzun süre sonra bir araya gelmesini anlatıyor. Kapalı kapılar açılıyor, evlenenler eski sevgilileriyle sınanıyor, yalanlar söyleniyor, sırlar dökülüyor ve eğlence başlıyor. Gösterimde olan filimler neler? Öneri filimler hangileri? Bu hafta hangi filim izlenir? Yerli filim önerileri nelerdir?

Herkesin yaşayamadığı ve unutamadığı bir yaz âşkı vardır. Filmde olgunlaşan, bambaşka hayatlar içerisinde olan iki karakterin eskiden yaşadıkları âşk da bir anda hatırlanıverilir. Hümeyra’nın oynadığı karakterin de eski bir âşkı için “olsaydı nasıl olurdu diye kaldı aklımda” demesi iki karaktere bir perçin yaşatır. Karakterler her ne kadar görünümleriyle, enerjileriyle, neşeleriyle, doğal hâlleriyle böyle olduklarını ve değiştirilemeyeceklerini söyleseler de aslında içlerinde de bazı açıklanamaz gizlilikler barındırırlar. Mesela unutmuş gibi yapmak ve hâlâ âşık olduklarını hissettirmemek için rahat davranmak zorunda hissederler kendilerini.

“Böyleyiz” kısmını kendileri dışındaki dünyaya kabul ettirdilerse bu sefer de tanıdıkları, bildikleri dünya içinde gizli saklı bir his oluşturabilirler. Senaryo ekibinden Berrak Tüzünataç da bu insanlık durumlarının hemen hemen herkesin başına geldiğini söylemiş. Hepimiz, dışarıya karşı içimizde yaşadığımız üzüntü hâlini maskeleyerek hiçbir şey olmamış gibi yapabiliyoruz. Özge Özpirinççi de, hikâyede olan her şeyin onun hayatında bir karşılığı olduğunu söylemiş. Gizlerin açığa nasıl çıktığını ya da nasıl saklandığını, kendimizi nasıl maskelediğimizi, korkularımızı, kıskançlıklarımızı, sevgilerimizi görmek ve izlemek için “Biz Böyleyiz” 10 Ocak’ta sinemalarda.

 

Bir cevap yazın