Vitamin D Nedir? Vitamin D Eksikliği Raşitizm Hastalığına Yol Açar mı?

Vitamin D Nedir?

Vitamin D, D vitamini olarak da bilinir, hayvanlarda kalsiyum metabolizmasında önem taşıyan ve yağda çözünen alkollerin ortak adı. Güneş ışığının etkisiyle deride bulunan sterollerden bireşimlenir. Bu steroller hayvanlarda metabolizma süreçleri sonucunda oluşan 7-dehidrokolesterol ile bitkisel yağlarda bulunan ergosteroldür. Güneş ışığının etkisiyle 7- -dehidrokolesterol kolekalsiferole (Vitamin D3) ergesterol ise kalsiferol ya da argokalsiferole (Vitamin D2) dönüşür. İnsan metabolizmasinda vitamin D2 ve D3 eşdeğerlidir; buna karşılık kuşlarda vitamin D2 , D3'ten daha az etkili olduğundan kümes hayranlarının yemlerine vitamin D3 eklenir.

Steroller vitaminler oluştuktan sonra, karaciğerde ortaya çıkan kimyasal tepkime sonucunda bu vitaminler kalsiyum metabolizmasında yer alan bileşimleri haline gelir.

Vitamin D'nin besinlerle alınması gerekli olmasa da, kuzey bölgelerinde kışın yetersiz güneş ışığı ya da cam, bulut ve kentlerde kirli havanın içinden geçen güneş ışığı vitamin yapımı için yeterli morötesi ışının miktarını sağlamayabilir. Bu koşullarda genellikle süte eklenerek vitamin D verilmelidir. Büyüme dönemindeki bir çocuğun günlük vitamin D gereksinimi 10 mikrogram (400 Uluslarası Birim) kadardır.

En iyi ve sağlıklı vücudun ihtiyacı olan D vitamini direk olarak vücuda isabet eden güneş ışınlarından günlük olarak saat 11.00 ve 13.00 arasında eller, kollar, ayaklar, saçlar açık olacak ve güneş görecek şekilde en az yarım saat en fazla 1 saat güneş ışınlarından faydalanarak vücudun ve kemiklerin yapı taşı olan D vitamini ihtiyacını alarak D vitamini eksikliğinden korunmuş olursunuz.

Vitamin D eksikliği raşitizme (*) yol açar. Vücudun gereksinimi aşan vitamin D dokularda biriktiğinden uzun süre yüksek dozda alınması zehirlemeye yol açabilir.

Raşitizm Hastalığı

Raşitizm, bebekler ve çocuklarda, D vitamini eksikliğine bağlı olarak ortaya çıkan ve kemik büyümesinde bozukluğa neden olan hastalık. D vitamini süt ve süt ürünleri, yumurta sarısı, karaciğer ve balıkyağında bulunur; ayrıca deride, güneş ışığının etkisiyle öncülü olan ergosterolden bireşimlenir.

Kalsiyum ve fosfor metabolizmasında önemli rolü olan D vitaminin yokluğunda, kemiklerin sertliğini sağlayan inorganik kalsiyum fosfat tuzu kemikte yeterince birikmez; kemikler yumuşar, kolayca bükülür, büyümesi durur. Hastalığın başlangıç evresinde tedaviye başlanmazsa bacaklarda X-bacak ve O-bacak olarak bilinen biçim bozuklukları ve kaburganın göğüs kemiğiyle birleştiği yerde, vücut yüzeyinden de fark edilebilen yumrular oluşur. Göğüs kafesi ve leğen kemiğinin yeterince gelişememesi ileriki yıllarda akciğer hastalıkları eğilimi artırır, gebelik ve doğum sırasında güçlüklere neden olur.

Raşitizm Tedavisi

Hastalık D vitamini içeren ilaçlar ya da balıkyağı, güneş banyoları ve dengeli beslenme yardımıyla tedavi edilebilir. Kuzeyde ve ılıman iklimlerde raşitizmi önlemek amacıyla çocuklara sütle ek D vitamini verilmelidir. Güneş ışığının yıl boyunca eksik olmadığı tropik bölgelerde ve beslenmede balığın önemli bir yeri olan kutupaltı bölgelerinde raşitizm ender görülür.

Bu nedenle uzmanların önerisi hem çocukların ve yetişkinlerin haftada 2-3 kez balık tüketmeleri tavsiye edilir.

Hangi Mevsimde Hangi Balık Yenir tıklayınız https://acikve.net/hangi-mevsimde-hangi-balik-yenir


Bir cevap yazın