Vitamin C Nedir? Vitamin C Eksikliği, Vitamin C Hangi Besinlerde Bulunur?

Vitamin C Nedir?

Vitamin C, Askorbik asit ya da C vitamini olarak da bilinir, hayvanlarda bazı metabolizma süreçlerinde yer alan, suda çözünen, karbonhidrata benzer madde. Hayvanların çoğunun vücudunda bireşimlenebilirse de, insan ve öbür piramatlar ve kobaylar gibi bazı hayvanlarda besinlerle ek olarak alınması gerekir.

Vitamin C Eksikliği

Vitamin C eksikliği özelikle deride ve mukozalarda kanamalara neden olan iskorbüt (*) adlı hastalığa yol açar. İlk kez 1928'de elde edilen vitaminin iskorbüt tedavisinde kullanılabileceği 1932'de anlaşıldı.

Etki mekanizması üzerine ayrıntılı bilgi olmamasına karşın, metobolizma işlevlerinin pek çoğunda gerekli olduğu bilinir. Bu işlevlerden bazıları sağlıklı deri, kiriş, bağdoku ve kemiklerin oluşumunda ve yara iyileşmesinde önem taşıyan kollajen adlı proteinin bireşimlenmesi, kan damarlarının sağlamlığı ve dayanıklılığının sağlanması

Vitamin C (askorbik asit)

bazı aminoasitlerin metabolizması ve böbrek üstü bezlerinde hormon bireşimlenmesi ve salgılanmasıdır. Vitamin C'nin vücudun enfeksiyonlardan korunmasında da rol oynadığı düşünülmektedir.

İnsanda günlük vitamin C gereksinimi görece fazladır (70 mg). Vitaminin en fazla bulunduğu besinler turunçgiller ve taze sebzelerdir. Oksijenle tepkimeye girdiğinde, özelikle nötr ya da alkali çözeltilerde, ya da yüksek ısıda hızla yıkıma uğradığından, besinlerdeki vitaminin korunması oldukça güçtür.

Turunçgiller: Limon, greyfurt, mandalina, portakal, kivi, ananas v.b gibi meyvelerdir.

Kuşburnu C vitamini açısından en zengin meyvedir.

Taze sebzeler: Kara lahana, lahana, brokoli, yeşil biber, dolmalık biber, kırmızı biber, acı biber, ıspanak maydanoz, yeşil soğan, marul, karnabahar, domates, salatalık v.b gibi sebzelerde bulunur.

 

Bir cevap yazın