Viski Satışında Dünya Rekoru Kırıldı: 848 bin sterlin (7.123.200tl)

Dünyanın şimdilik en pahalı viskisi İskoçya'nın Edinburgh şehrinde gerçekleştirilen bir müzayedede satışa sunuldu. Yapılan açık artırmanın sonunda, The Macallan Valerio Adami marka viski 848 bin Sterlin'e (7 Milyon 123 Bin 200 TL) satıldı.

1926 yılında koruma altına alınan viski, uzmanlar tarafından bağbozumu (vintage) ve nadir olduğu için 'Kutsal Viski' olarak adlandırılıyor.

1926 senesinde bu marka tarafından 24 şişe üretilmiş olan viskinin günümüzde kaçının varlığını koruduğu bilinmiyor. İçlerinden 1 tanesinin tüketildiği geri kalan kısmının da Japonya'daki bir depremde zarar gördüğü tahmin ediliyor.

Satın alanın açıklanmadığı viskinin fiyatı dudak uçuklatıyor. Dünyanın açlık, savaş ve sefaletle boğuştuğu bu yüzyılda kadehi 563 Bin TL'ye denk gelen bir şişe içkiye bu kadar para ödenmesi kapitalizmin kirli yüzünü açık ve net bir biçimde ortaya koyuyor.

'Sana, şarap ve kumar hakkında soru sorarlar. De ki: Her ikisinde de büyük bir günah ve insanlar için bir takım faydalar vardır. Ancak her ikisinin de günahı faydasından daha büyüktür. Yine sana iyilik yolunda ne harcayacaklarını sorarlar. "İhtiyaç fazlasını" de. Allah size âyetleri böyle açıklar ki düşünesiniz.' (Bakara 2/219)

 

Www.acikve.net
Www.instagram.com/acikvnet
Www.twitter.com/acikve_net
Www.facebokk.com/acikvenet

1 Yorum

  1. Bu insanlar bu paraları nasıl kazanıyor ve nasıl hiç gereği yokken bir şişe alkole bu kadar para verebiliyorlar hiç anlamıyorum. Bir de bir şişe viskiye bu kadar para verebilen adamın başka şeylere neler harcadığını merak ettim doğrusu.

Bir cevap yazın