Verimli ders çalışma yöntemleri

✔🔟 ADIMDA  VERİMLİ DERS ÇALIŞMA❗

"Dersi derste dinlemek" klişesini kenara bırakın. Ders çalışmak her zaman dikkat, disiplini ve ciddiyet gerektirir. Başarının anahtarı sizin için hazırladığımız bu 10 adımlı ders çalışma tekniklerini gizli belki de ders çalışmak ile ilgili pek çok öğrencinin temel sorunları benzerdir. Yanlış çalışma alışkanlıkları, temel bilgi eksikliği, derslere ve Sınavlara karşı kaygı durumunun yüksekliği kişisel ve ailesel problemler gibi birçok neden öğrencilerin çalıştığı dersten aldığı verimi önemli ölçüde etkiliyor. Bunlar ve benzeri faktörler verimli ders çalışma imkansız hale getirecek ders çalışma alışkanlıklarının edilmesine engel oluyor. Öğrenci başarıdan uzaklaştırır. Bilinçsizce çok çalışmak yerine verimli ders çalışma yollarını bilip kendisine en uygun olan yolu uygulanan öğrenci çalışmalarının beklediği sonucu olabilir.

PEKİ, VERİMLİ DERS ÇALİŞMA YÖNTEMLERİ NELEDİR ?

✔1⃣ HEDEFLERİNİZİ BELİRLEYİN;

Hayatınız boyunca yapacağınız bir çalışmada sizi motive eden şey bir hedefiniz olmasıdır. Bu sebeple kendinize yakın ve uzak hedefler koymalısınız.
Örneğin; istediğiniz bölüme üniversiteyi kazanmak bir sonraki sınavda ulaşmak istenen notu belirlemek bir hedefler sizi motive edecektir.

✔2⃣ ÇALIŞMA PLANI OLUSTURUN;

Aynen ben birçok ders ve konu üzerinde çalışmamız gereken ve hangisine önce başlayacağınızı belirmek zorlandınız anlar olur. Bunun sebebi çalışmalarınızın belli bir planla dayalı olmamasından kaynaklanır. Birden çok iş ya da ders üzerine aynı gün çalışmak gerektiğinde kendisine başlayacağınızı bilemediniz çalışmaya başlamak için karar vermediniz anlar oluyor mu ??
Bu soruya yanıtınız "EVET" ise sizin planlı çalışma konusunda zorlandığını söyleyebiliriz. Zamanınızı etkili kullanabilmek için çalışma çizelgelerinizde;
* Hangi gün ve saatte, hangi ders çalışacağını,
* Hangi konuyu, hangi gün çalışacaksın ve hangi gün tekrarını yapacağınız,
*Ödevlere ayıracağınız zaman diliminiz,
* Sınav tarihlerinin ve sınav öncesi tekrarlarınız,
*Haftalık ve aylık tekrarlarınız.

✔ 3⃣ ÇALISMA ORTAMINIZI DÜZENLEYİN; 

Çalışma ortamınız mümkün olduğunca dikkatinizi dagıtabilecek etkenlerden uzak, sade ve sessiz olmalıdır. Işık, oda sıcaklığı, gürültü, çalışma masası ve sandalye nin rahatlıgı gibi fiziksel etkenler size en uygun şekilde düzenlenmelidir.


✔ 4⃣ DERSLERİNİZE HAZIRLIKLI GİDİN;

Derslere ön hazırlık yaparak gitmek ders ve konulara olan önyargınızın kırılmasına ve derse aktif katılımınızı sağlayacaktır. Araştırmalar en etkili öğrenme yönteminin sınıf için de karşılıklı tartışarak, öğrencilerin öğrenme olayının içinde aktif olarak girmeleri ile yaparak ve yaşayarak olduğunu gösteriyor, derse hazırlıklı gitmeniz derste aktif olmanızı sağlayacagı için derse etkili şekilde öğrenmenize de kolaylaştıracaktır.

✔ 5⃣ ÇALIŞMANIZI ETKİLEYEN FAKTÖRLERİ ORTADAN KALDIRIN;
Çalışmalarınızı olumsuz etkileyen faktörleri ortadan kaldırmak için ilk önce bu faktörlerin neler olduğunu listeleyin.
*Uykusuzluk
*Yorgunluk
*Açlık
*Aşırı tokluk
*Korku
*Kaygı yüksekliği
...gibi sizleri engelleyen etkenleri tespit edip Çalışmaya başlamadan önce bunları mutlaka önleyin.

✔6⃣ FARKLI KAYNAKLARDAN YARARLANIN;

Çalıştığınız dersle ilgili anlamakta güçlük çektiğiniz konu olduğunda değişik kaynaklardan yararlanın. Elinizin altında ders kitapları, yardımcı kitaplar, farklı internet kaynakları, örnek çözümlü kitapları bulunması süreçte faydalı olacaktır.

✔7⃣ DERS SONUNDA KENDİNZİ DEGERLENDİRİN;

Konu tekrarlarınız bitirdikten sonra kendinizi değişik sorular, testler veya problemler değerlendirin. Cevaplayamadığınız sorunların ait olduğu konuları tekrar ele alın . Özellikle sınavlardan önce yanlış yaptınız sorular üzerinde durarak bu konuları tekrar çalışın.

✔8⃣ EZBERLEMEKTEN KAÇININ;

Öğrenmeye çalıştığınız konuyu ezberlemekten kaçının. Ezberleyenöğrenci yorum yapma, bağlantı kurma, sebep sonuç ilişkisini görme, ana fikir bulma konularında zorluk yaşar. Bu nedenle mutlaka anlaşılan konularla ilgili bol ve değişik soru örnekleri çözmek onları pekiştirme size yardımcı olur.

✔ 9⃣ ZORLANDIĞINIZ DERSLERE ZAMAN AYIRIN;

Çok zorlandığınız Bir dersin tüm konularını öğrenmeye çalışıp dersen uzaklaşmak yerine anlayabileceğiniz kısımların seçerek öncelikle bu konular üzerinde durun. Böylece o dersle ilgili hiç soru çözmemek yerine öğrendiğiniz konulardan çıkabilecek soruları çözebilirsiniz.

✔🔟 KENDİNİZİ ÖDÜLLENDİRİN;

Çalışmalarınız sonucunda istediğiniz hedefe ulaştıkça kendinize küçük ödüller verin.
Örneğin; "kendinizi bugünkü hedeflerimi gerçekleştirirsem uyumadan önce film izleyeceğim" veya " bu 3 sayfayı bitirmeden çay içmeyeceğim" gibi Ödül ve kurallar koyduğunuzda çalışma isteğiniz artacak ve çalışmalarınızdan süreklilik sağlanacaktır.

Bir cevap yazın