Vegan Yoğurt ve Komposto Tarifi

Yaşımız kaç olursa olsun biz hanımların tüketmesi gereken bazı gıdalar var. Sağlıklı olmakla tükettiğimiz gıdalar arasında doğrudan bir bağlantı olduğunu bildiğimiz halde iş uygulamaya geldiğinde hepimiz biraz zorlanabiliyoruz. Birokoli, havuç, kivi, fasulye, portakal, çilek ve tüm kırmızılar gibi veganlara da uygun gıdalar fit ve genç kalmamızı sağlayabiliyor. Ancak uzmanların sofranızdan eksik etmememizi önerdiği başka bir gıda türü daha var ki, özellikle ıspanak yemeği olduğunda yokluğunu epey hissettiriyor.

Daha fazla canlıya yaşama hakkı tanıyan vegan beslenenler için hindistan cevizi sütü, badem sütü gibi alternatif mevcut ve yoğurdumuzu bu sütlerden üretmemiz ise oldukça basit.

HİNDİSTAN CEVİZİ SÜTÜ YOĞURDU NASIL YAPILIR? 


MALZEMELER:

Hindistan sütü ve Probiyotik kapsüller

HAZIRLANIŞI: Temizcam bir kaba döktüğünüz 400 ml hindistan cevizi sütüne, iki Probiyotik kapsülün içine ekleyin. Üstünü tülbentle kaplayın ve bekleyin. Aktive olması 24-48 saat alıyor. Buzdolabında kıvamını bulması ve soğuması için bekletin.

HİNDİSTAN CEVİZİ YOĞURDU İLE KIRMIZI KOMPOSTO NASIL YAPILIR? 

MALZEMELER:

Çilek, kiraz, vişne
Dilediğiniz tüm kırmızılar (Kemiklerimiz için faydalı)
3 yemek kaşığı portakal suyu
Şeker isteğe bağlı miktarda
Tercihe bağlı olarak tarçın, zencefil, chia tohumu

HAZIRLANIŞI: Yıkadığınız, ayıkladığınız tüm kırmızı meyveleri keserek orta ateşe yerleştirdiğiniz bir tavanın içerisinde pişirin. Portakal suyunu ilave edin ve kaynamaya başladığında altını kısın.

Tahta bir kaşık yardımıyla meyveleri ezin, pişirmeye devam edin. Tadına bağlı olarak isteğiniz ölçüsünde şeker ilave edebilirsiniz. 10-12 dakika karıştırmaya ve ezmeye devam edin. Kompostunuz hazır olduğunda kavanoza alarak soğumaya bırakın. Dolapta saklayabilir, arzunuza göre ısıtıp kullanabilir ya da soğuk tüketebilirsiniz.

İsteğe bağlı olarak taze zencefili rendeleyebilirsiniz. Hazırlamış olduğunuz Hindistan Cevizi Yoğurduna biraz daha katılaşması için chia tohumu ilave edebilirsiniz. Yoğurdunuz ve kırmızı kompostoyu beraber servis edin. İsteğe bağlı olarak tarçın ve akça ağacı şurubu ile süsleyebilirsiniz.

 

Afiyet olsun... 

 

www.acikve.net
www.instagram.com/acikvnet
www.twitter.com/acikve_net
www.facebokk.com/acikvenetinternet

Bir cevap yazın