Vazelinin Günlük Hayatta Kullanım Alanları

Vazelin yada diğer isimleriyle parafin yağı, beyaz parafin yağı, yumuşak parafin çoklu hidrokarbon yarı katı yapıya sahip. Ve hidrokarbon karışımı bir kimyasal maddedir. Vazelin merhem şeklinde kullanabildiği gibi ilaç, şeklinde bir  tedavi edici olarak kullanılabilmekte. Özellikle kozmetik sektöründe ve kişisel bakım malzemelerin üretiminde kullanılan vazelin, cilt bakım maddesi olarak yaygın bir şekilde kullanılmakta. Sadece kozmetik sektörün değil, saymakla bitmeyen pek çok faydası bulunmaktadır. Bu yazımda vazelinin sizi şaşırtacak pek çok faydasını göreceksiniz.

1 NASIR TEDAVİSİ

Onlarca ayak bakımını yaptığı iyileştirmeyi daha kısa sürede ve hızla yapmanızı sağlayan, vazelin nasır konusunda başarılı sonuçlar verir. Ayaklarınızı 10-15 dakika  kadar sıcağa yakın ılık suda beklektikten sonra, vazelin ile nemlendirip naylon poşetle hava almıycak bir şekilde sarın, en az 3 saat  bekletin. Sürenin daha uzun, olması ayaklarda ısının artmasına daha etkili sonuçlar almanızı sağlar. Bu nedenle gece yatmadan önce bu işlemi yapmak daha faydalı. Sabah ayaklarınızı ılık suyla topuk taşıyla, ovarak temizleyin ölü derinin neredeyse tamamını bu şekilde temizlemiş olursunuz. Ayağınızdaki nasır daha derinse bile üst katmanlarda temizleme işini acısız yapabilirsiniz.

2 DUDAK KORUYUCU

Yaygın olarak kullanılan ruj, ve dudak koruyucuların içeriğinde bulunan vazelin kış aylarında soğuk ve rüzgarlı havaların etkisiyle kurumuş olan dudakları yumuşatır. Vazelin ayrıca dudakları canlandırır dudakların pembe bir renk almasını sağlar.

3 SAÇLARIN ÇOĞALMASI

Vazelin saçlar da olumlu etkiler bırakan bir üründür. Avuç içine alınarak yedirin. Vazelin saç diplerinden itibaren tüm saça sürülür bu uygulama çatallaşan saçların, onarılmasını ve saçların çoğalmasını sağlar. Yeni yıkanmış saçlarda oluşabilecek sorunlardan biri elektiriklenmedir. Vazelin avuç içine yedirilerek saçlara sürülürse saçlarda yaşanan elektiriklenme kontrol altına alınabilir. Saçlarda aynı zaman kırıklanmanın önüne geçirilebilir.

4 BEBEK BAKIM ÜRÜNÜ

Vazelin bebeklerin beslenmenin sonucu meydana gelen pişik, ve kızarıklarının gitmesine yardımcı olmaktadır. Günümüzde bir çok bebek yağın içerinde bulunan vazelin, bebeklerin ciltlerini rahatlatır ve yumuşatır.

5 PARLATICI 

Özellikle akşam davetlerine gitmeden önce, kol ve bacaklara sürünen vazelin, cildin çok daha pürüzsüz parıltı görülmesini sağlamakta, çok iyi bir cilt yumuşatıcı olan vazelin, çok fazla kullanıldığında cilt üzerinde, çevresel kil ve tozların yapışmasına sebep olabilmekte bu durum ise sivilce ve akne oluşumuna oluşabilmektedir. O yüzden fazla kullanmamayı dikkat etmek gerekir.

6 CİLT BAKIMI 

jennifer aniston her gece yatmadan önce, kırışıklıkları ve inci çizgileri önlemek için gözlerin altına vazelin uyguladığını biliyor muydunuz?


Bir çok losyon ve kremin yapısında bulunduğundan yüze vazelin sürmek cilt kuruluğunu giderir ve cildi yumuşatır. Özellikle çok fazla  oranda olan kurumuş ciltlerin nemlendirilmesine yardımcı olmaya çalışan vazelin, cilt üzerinde oluşmuş olan kesik yaraları, çizik ve yanık şeklindeki yaraları iyileştirmeye yardımcı olmaktadır. Gece yatmadan önce vazelin sürün ve sabah sağladığı faydayı hemen  göreceksiniz.

7 YAPIŞAN SAKIZ

Özellikle saçlara yapışan sakızı çıkartmak için, en iyi çözümlerden biridir. Saça ayakkabıya veya evde başka bir şeye yapışan sakızı çıkartmak için sakızın bulunduğu yere bolca vazelin sürüldüğünde, sakızın kolaylıkla alındığı görülmüştür.

8 KAŞ VE KİRPİKLER 

Vazelini kaş ve kirpiklerinize kullanabilirsiniz. Kaş ve kirpik fırçanıza bir miktar vazelin sürün, ardından bunlarla kirpik ve kaşlarınızı tarayın. Kirpik ve kaşlarınızı nemlendirip besleyiceği gibi aynı zamanda örneğin inatçı kaşlarınızı düzeltmekle ve istediğiniz gibi durmasını sağlamak içinde, size yardımcı olucaktır.

9 PARFÜM ETKİSİ

Parfüm kullanırken en büyük sorunlardan birisi de, kalıcılığın az olmasıdır. Vazelin kullanarak parfümünüzün kalıcılığını arttıra bilirsiniz. Parfüm sıkmadan önce vazelini bilek içlerinize ve boynunuza sürün, ardından parfüm uygulayın. Vazelin sayesinde parfüm teninize işleyecek ve kalıcılığı artıcaktır. Temiz vücutta bu yöntem uygulanırsa parfümüm etkisi daha kalıcı olucaktır.

 

10 AYAKKABI BAKIMI

Son olarak oldukça pratik bir yönteme bakalım. Ayakkabılarınızıda özellikle rugan derilerinin sürtünmeden dolayı, oluşmuş çizgileri vazelin çıkarabilir. Vazelinin deri ayakkıbılarda oluşan çatlak, ve çizgilerin minimuma indirme konusunda etkisi oldukça fazla ilk defa aldığınız sert deri ayakkabınızı biraz yumuşatmak için, yine vazelinden yardım alabilirsiniz.

 

www.acikve.net
www.instagram.com/acikvnet
www.twitter.com/acikve_net
www.facebokk.com/acikvenetinternet

Bir cevap yazın