UZAYDA KULLANILAN METALLER PASLANIYOR MU?

 

Uçaklar ,demiryolu rayları ya da trenler gibi metaller üretilen her şeyi, metalin dayanma özelliğini koruyabildiği noktaya dek sağlam kalıp bir gün sonrasında hala sağlammış gibi görünmeye devam etse de metal yorgunluğuna uğrayıp dayanıklılığını yitirir . Yani metalin, cinsine göre belirlenen bir ömrü var. Ama paslanma farklı . Ona sebep olan şey oksijen. Dolayısıyla paslanmanın gerçekleşmesi için hava ve suya ihtiyaç var . Öyleyse örneğin Uluslararası Uzay İstasyonu ya da uydular gibi dünya yörüngesindeki araçların paslanma ihtimali var mı?

Maalesef evet . Çünkü Örneğin Uluslararası Uzay İstasyonu 400 kilometre irtifada bulunuyor . Diğer bir deyişle ;dünya atmosferinden bağımsız değil . Atmosfer 700 km. yüksekliğe kadar oksijen barındırmaya devam eder. Ancak bu yükseklikte oksijen olarak değil , tek atomlu haliyle var olabiliyor . Ve bu, diğerine oranla kimyasal olarak daha aktif .Yörüngedeki araçlar alüminyum ve paslanmaz çelikten üretilmişse (kigenelde böyle oluyor )koruyucu bir oksit katmanına sahip oldukları için oksijen sebepli aşınmaya maruz kalmazlar . Ancak örneğin demir ya da gümüşten üretilmiş olsalardı kısa zaman içinde paslanmaya başlamaları kaçınılmaz olurdu.

Güneş sistemindeki gezegenleri araştırması için ürettiğimiz araçlarsa hiç bir şekilde paslanmaz çünkü uzayda oksijen yoktur .

 

 

Kısa cevap :Uzay İstasyonu ve uydulardan bahsediyorsak paslanma riskleri var ama Dünya yörüngesine aşan uzay araçları paslanmaz .

Bir cevap yazın