Uzakdoğu Sporları ile Savunma Yöntemleri Nelerdir?

Uzakdoğu sporları tamamen felsefidir ve bir düşünceyi temsil eder. Temelde bakıldığı zaman; uzakdoğu sporları bir yaşam biçimi ve düzenidir. Bu nedenle de, tüm hayatınızı, hareketlerinize ve yaşam tarzınızı daha disiplinli bir tavır ve öğreti düzeni ile; yeniden düzenleyip bilmenize yardım eder. Uzakdoğu sporları nelerdir? Uzakdoğu sporlarının adları nelerdir? Uzakdoğu sporlarının özellikleri nelerdir? Uzakdoğu sporları nasıl yapılır? Uzakdoğu sporlarının kuralları nelerdir? 

Judo

Japonya'da ortaya çıkmış bir dövüş sporudur. Jiu-jitsu'dan türemiştir. Japoncada, çeviklik anlamındadır. Hız ve çeviklik bu sporun belirleyici yetenekleridir. Bu spor rakibin dengesini bozmayı esas alır.

Jiu - jitsu

jiu Jitsu, özellikle rakibin yakalama ve yerde mücadeleye odaklanan bir savaş sanatı, spor ve kişisel korunma yolu. Narin sanat anlamına gelen jiu Jitsu'da rakip, genellikle eklem yerlerinden kilitleme ve boğma tekniği uygulanarak mağlup ediliyor. Bu disiplinde amaç vücudun hassas ve zayıf yerlerini tespit ederek, ustalığın ve çevikliğin güce karşı üstünlüğünü sağlamak.

Muay Thai

Tayland'da ortaya çıkan ve Tayland boksu olarak da bilinen Muay-thai; yumruk, dirsek, diz ve tekmelerin yoğun olarak kullanıldığı sert bir dövüş sporu. Tüm vücudu çalıştırma, yüksek aerobik özelliğe sahip olma ve yüksek kalori harcatma gibi özelliklere sahip. Muay Thai'de yumruklar, tekmeler, dirsekler, dizler kullanıldığı için bu spor 'Sekiz Organ Hüneri' olarak da adlandırılıyor.

Bu sporlar, ruh, zihin ve beden bütünlüğü üzerine kurulu; ibadet unsurları taşıyan, güçlü ve kalıcı refleksler geliştirme, iyi ve erdemli yaşama üzerine kurulu bilgelik öğretileri dir.

Karate-do

Japonya'da ortaya çıkan eski bir dövüş sanatıdır. "Çıplak el dövüşü" anlamına gelen karate olarak da bilinir ve zamanında silahlı askerlere karşı kendini korumaya yarayan bir dövüş olarak ortaya çıkmıştır. Hızılı kol hareketleri ve reflektif vücut hareketleri öğretilir.

 

Aikido

Aikido, rakibin gücünü yeniden yönlendirmek ve bu gücü rakibe karşı tekrar kullanmak için geliştirilen bir Japon dövüş sanatıdır. Aikido ise diğer dövüş disiplinlerinden biraz daha farklıdır. Aikido öğrencileri ve üstatları, saldırgana zarar vermeden kendilerini savunmaya çalışır.

Tekvando

Anavatanı Kore olan sporun tarihi iki bin yıldan daha eskidir. Tae, ayak; kwon, el demektir. Çıplak el ve ayakla, silah kullanılmadan yapılan savunma sanatıdır.

Wushu

Dövüş sporlarının tamamına verilen genel isimdir. Çin menşeli dövüş sporlarının tümünden yararlanır. Meditatif temellere ve akışa dayandığı kadar yüksek sıçrama, akrobasi, tırmanma, uçan tekmeler gibi farklı tekniklerden yararlanır. Refleksleri ve zamanlamayı, hızı geliştirir.

Adithada

Binlerce yıl öncesinde bilinen en eski dövüş sanatı antik Veda yazıtlarında geçen Ayurveda'nın anayurdu Kerala bölgesinde ve Güney Hindistan'da ortaya çıkmıştır. Adithada, marma noktaları denilen vücudun sinir merkezlerinin bulunduğu özel noktaları çok iyi bilen ve bu noktalara çeşitli vuruşlar yaparak farklı sonuçlar alan bir dövüş sanatıdır.

 

1 Yorum

  1. bu sporu kavga etmek için değil kendimizi korumamız güvene almamız için öğrenmeliyiz bunu unutmayalım. umarım en yakın zamanda herkes başlar bu spora gerçekten yorucu ama işe yarayan bir spor dalı

Bir cevap yazın