Uykusuzluk Sorununa Çözüm Olabilecek Öneriler

İyi bir uyku için iyi bir yatak ve iyi bir ortam kadar uykusuzluğa yol açan uyaranları ortadan kaldırmak da önemlidir. Yapılan araştırmalar günümüzde uykuyu en çok bozan uyaranlardan biri doğal olarak en çok vakit ayırdığımız şey olan cep telefonlarımız olduğunu ortaya koydu. Bu nedenle eğer deliksiz bir uyku isteniliyor ve sabah dinç kalkmak arzulanılıyorsa cep
telefonlarını uçuş moduna almak ve yatak odasından uzak bir yerde tutmak gerekiyor.

Gün içerisinde stres oluşturan bir durum yahut düşünce varsa onu uzaklaştırmak işi işte bırakmak ve uyumadan önce ılık bir duş almak iyi bir uyku çekmenizi sağlıyor.

İyi bir uyku için sadece beyin olarak değil beden olarak da yorulmak gerekiyor. Gün içerisinde spor ve egzersiz yapmak akıldaki sorunlara mental detoks etkisi oluşturuyot ve uykuya geçişi hızlandırıyor.

Uyku problemini çözebilmek için daha az kahve içmek, sigara içmemek, televizyon izleme süresini azaltmak ve bunlarla beraber sosyal medya kullanımını en aza indirmek gerekiyor. Özellikle gece şekerli gıdalardan ve meyveden uzak durulması vücudun uyku moduna daha kolay geçmesini sağlıyor.

Öncelikle uykuya engel olan şeyleri kişisel olarak belirlemek gerekiyor. Diğer insanlardan farklı olarak yaptığınız bir takım şeyler rahat uyku uyumanıza engel olabilir. Bu nedenle bunun tespiti ve gerçekten bu şeyin uylunuza etkisinin ne kadar olduğunu belirlemeniz gerekiyor.


Bir cevap yazın