UYKUSUZLUK PROBLEMİ İÇİN PRATİK BİLGİLER

Vücudun sağlığı açısından önemli etmenlerinden biri de uykudur. Uykusuz kalmak, uykusuzluk durumunun devamlı bir hal alması tedavi gerektiren bir rahatsızlıktır. Yeterince uyumamak beyni olumsuz etkiler. Bu nedenle uyku insan bünyesi için neredeyse hayati bir önem taşır.

EN İYİ SAĞLIK İLACI : UYKU

Araştırmaların gösterdiğine göre stres hormonu cortisolün oldukça kötü bir özelliği de vardır. Bağışıklık sistemimizin hücrelerinin savunma çalışmasını engeller. Derin uykuda stres hormonu düzeyi düşer, nefes alma, tansiyon ve vücudun ısısı en düşük düzeye iner. Bu sırada çocukların büyümesine erişkinlerin hücre yenilemesine yol açan hormonlar kana karışır.

 

Rem (rüya) uykusunda adeleler gevşer, gerilen yüz hatları yumuşar ve yüzdeki kırışıklıklar düzelir. Öyleyse uyku en iyi ve aynı zamanda en ucuz Kozmetiktir. Çünkü hiçbir krem vücudumuzun geceleri uykuda kullandığı kozmetik onarımlarının yerini tutamaz.

İşte bu özelliklerin saptanması uykunun bir tedavi aracı olarak ele alınmasına yol açmıştır.

Öyle ki günümüzde depresyonlar ve aşk ıstırapları, fazla kilo ve migren, hatta ilaçlara ve alkol bağımlılık, aynı zamanda uykusuzluk bile uyku ile tedavi ediliyor.

 

UYKUSUZLUK TEDAVİ GEREKTİRİR

Uykusuzluk çeşitli zamanlarda ortaya çıkan bir problemdir. Hastalık halini alması durumunda tedavisi için doktora başvurmak gerekir.

Uykusuzluğu iki ana başlıkta toplayabiliriz.

1-Kısa süreli uykusuzluklar

2-Kronik uykusuzluklar

Kısa süreli uykusuzluğun nedenleri genellikle günlük yaşantımızdan kaynaklanır.

Uzmanlar, uykusuzluğun en önemli nedenlerinden birinin, sinir hücrelerindeki biyolojik ritminin bozulması olduğunu söylüyorlar. Bunun sonucu olarak da kişinin yaşamında çeşitli sorunlar, düzensizlikler ortaya çıkıyor. Çünkü, uykunun vücudumuzun çalışmasında çok önemli bir rolü vardır.

 

Sağlıklı uyku ve uykusuzluğu yenmek için şunlara dikkat etmek gerekir :

*Belirli saatlerde uyuyup, belirli saatlerde kalkmak önemlidir.

*Yatağa uykumuz geldiği zaman girmeliyiz. Uykumuz kaçtığında kalkıp başka şeylerle meşgul olmalı ve uykumuz geldiği zaman tekrar yatmalıyız.

*Uyku problemi olanlar kesinlikle öğle uykusundan kaçınmalıdır. Bu davranış uyku düzenini bozarak uykusuzluğa yol açar.

* Akşam saatlerinde yapılan yoğun fiziksel egzersizler ya da beyin jimnastiği uykuyu engeler. Rahatlama hareketleri uyku için yararlıdır.

*Çok sıcak ya da çok soğuk şeyler içmek, boş bir mide uykuyu engeller. Ancak bir bardak ılık süt ve yanında bisküvi yemek uyku için yararlıdır.

*Akşam yemeğinden sonra alınan kafeinli içecekler ve çay kesinlikle uyku saatlerinin düzenini bozar.

*Sigara içmek çok zararlıdır. Nikotin tüm sinir sistemini etkilediği için uykusuzluğu körükler.

*Akupunktur tedavisiyle de uyku probleminizi ortadan kaldırabilirsiniz. Bir-iki uykusuz geceden sonra hemen ilaca sarılmayın. İlaç bağımlılığı daha önemli sorunlara sebep olur.

 

Www.instagram.com/acikvnet

Www.twitter.com/acikve_net


Bir cevap yazın