Uykusuzluk Nedenleri ve Çözümü

The following two tabs change content below.

Uykusuzluk Sorunları

Uykusuzluk, uykuya dalma ya da uyumada güçlük, kimi zaman da uyku düzeninin değişmesiyle ortaya çıkan bozukluk. Uykusuzluğun ortaya çıkış biçimleri ve derecesi büyük ölçüde değişkendir; uykusuzluk nedenleri arasında uyuma koşullarının bozukluğu, dolaşım ya da beyin hastalıkları, bunaltı (anksiyete) ya da ruhsal çöküntü gibi ruhsal sorunlar ve ağrı gibi fiziksel bozukluklar sayılabilir. Arada sırada uykusuzluk çekmenin vücuda pek zararı dokunmaz; kişi birkaç saat fazla uyuyarak kolayca toparlanabilir. Buna karşılık, düzenli ya da sık sık uykusuzluk çekenlerde vücut işlevleri bozulabilir.

Uykusuzluk Tedavisi

Hafif uykusuzluğa karşı uyuma koşullarının düzeltilmesi, ılık banyo, yatmadan ılık süt içme ya da ruhsal gerginliği azaltma gibi önlemler uygulanır.

Kronik uykusuzlukta bir süre uyutucular (örn. flurazepam) kullanılabilir, hipnoz uygulanabilir; uykusuzluk büyük ölçüde ruhsal kökenli olduğundan psikoterapi de yararlı olabilir.

Sık ya da yineleyen uykusuzluğun tedavisinde uzun süre ilaç kullanımı sonucunda da istenmeyen yan etkiler görülür. Vücut ilaca karşı tolerans geliştirdikçe uyayabilmek için daha yüksek dozla ilaç kullanmak gerekir; ilaç kullanmanın alışkanlık haline gelmesi de bağımlılığa neden olabilir.

Uykusuzluk sorunu yaşayanlar için en iyi çözüm bir psikolog uzmanından psikoterapi yardımı almaktır. Bilinçaltında oluşan ruhsal sorunların nedenine bakılarak bir çözüm yolu bulunur. Karşılıklı bu konuşma sayesinde kişi hem rahatlar hem de uykusuzluğa neden olan sorunları çözülerek kendisinde rahatlamış olur. Böylelikle daha kişi sağlıklı ve düzenli bir uyku düzenine girer.

Dipnot: Uykusuzluk problemi çekenler için rahatlatıcı bir bitki olan kuru lavantayı aktardan alarak, yattığınız yastığın içerisine bir tutam kadar bir beze bağlayarak koyun. Bu sizi hem ferahlatacak. Hemde rahat bir uykuya dalmanızı sağlayacaktır.


1 Comment

  1. Değerli bilgiler için çok teşekkürler. Son zamanlarda çok sık uyku problemi yaşıyorum umarım verdiğiniz bilgiler sayesinde artık daha kolay uykuya dalabilirim.

Bir cevap yazın